Mladý muž podozrivý zo streľby do sprievodu na Deň nezávislosti v americkom meste Highland Park neďaleko Chicaga bol obvinený zo siedmich vrážd. Podľa agentúry AP o tom informoval prokurátor Eric Rinehart.

Rinehart uviedol, že ide iba o prvé obvinenia, po ktorých budú nasledovať desiatky ďalších. „Ak bude podozrivý z vrážd usvedčený, čaká ho doživotný trest väzenia bez možnosti podmieneného prepustenia,“ povedal prokurátor. Podozrivý 21-ročný Robert E. Crimo III. by sa mal v stredu prvýkrát objaviť pred súdom, napísala agentúra Reuters. Rinehart vyhlásil, že sudcu požiada, aby bol obvinený ponechaný vo väzbe bez možnosti kaucie.

Pri pondelňajšej streľbe v Highland Parku zahynulo sedem ľudí a ďalších zhruba 30 utrpelo zranenie. Robert E. Crimo III. podľa úradov vypálil zo strechy jednej z budov do davu viac ako 70 rán. Niekoľko hodín po útoku unikal, neskôr ale policajti obkľúčili jeho dom a zadržali ho. Podľa polície strelec útok plánoval niekoľko týždňov a legálne si kúpil päť zbraní, vrátane vysoko výkonnej pušky, ktorú napokon použil. Jeho motív zatiaľ nie je jasný.

Streľba v nemocnici! Pacient zastrelil lekára ktorého vinil z bolesti po zbabranej operácii! 

Polícia sa však o útočníka zaujímala dvakrát už v minulosti. Najprv v apríli 2019, kedy sa pokúsil spáchať samovraždu. Policajti vtedy hovorili s ním aj s jeho rodičmi, žiadne kroky ale nepodnikli a Crimo sa dostal do starostlivosti odborníkov na duševné zdravie, uviedol hovorca šerifa v Lake County Christopher Covelli.

Druhýkrát jeden z členov rodiny v septembri rovnakého roku polícii ohlásil, že Crimo má zbierku nožov a údajne hovoril, že „všetkých zabije“. „Polícia vtedy z domu odviezla 16 nožov, dýku a meč,“ dodal Covelli s tým, že však opäť nebol žiadny dôvod, prečo mladíka zadržať.

Streľba na počítačovom turnaji si vyžiadala troch mŕtvych. Strelcom bol víťaz z minulého roka

 Hudobník, čo nemá hlboko do  vrecka 

Robert E. Crimo III. je hudobník, ktorý vystupoval pod menom Awake the Rapper. Na profile na hudobnej službe Spotify má 16 tisíc poslucháčov mesačne. V minulosti verejne prejavoval podporu Donaldovi Trumpovi a zverejňoval násilné videoklipy. Jeho imanie sa odhaduje na stotisíc eur.