Islamisti zničili sochy z čias Asýrskej ríše. Nariadil to Prorok, tvrdí

183

    Iracký Mosul trpí pod nadvládou stúpencov Islamského štátu od júna minulého roka. Z mesta utiekli státisíce obyvateľov a tí, ktorí sa rozhodli zostať, sa každý deň trasú o život.

    Sunnitskí radikáli neničia len ľudské životy, ale aj pripomienky bohatej miestnej histórie. Krátko po obsadení mesta vyhodili do povetria niekoľko kostolov, šiitských mešít či sunnitskú svätyňu z 14. storočia. Uctievanie pamiatok a hrobiek je totiž podľa nich v rozpore s islamom.

    Teraz sa islamisti zamerali na starodávne písomníctva a umenia. Naposledy zverejnili video, ako ničia starodávne skulptúry, z ktorých niektoré pochádzali zo 7. storočia pred naším letopočtom, teda z čias Asýrskej ríše. Islamisti sochy zhodili na zem a rozmlátili kladivom. Jeden z extrémistov na videu tvrdí, že sochy propagovali modlárstvo.

    „Tieto trosky za mnou sú modly a sochy, ku ktorým sa v minulosti ľudia modlili, namiesto aby sa modlili k Alahovi. Keď prorok Mohamed prišiel do Mekky, ničil bôžikov holými rukami. Náš Prorok nám nariaďuje svrhávat modly a ničiť ich. Jeho spoločníci to robili, keď dobyli nejakú zem. Ak Boh nariaďuje zničiť to, je to pre nás jednoduché a urobíme to, aj keď to má hodnotu miliónov dolárov,“ dodal islamista.