John Dillinger utiekol z najprísnejšieho väzenia s drevenou pištoľou v ruke

1647

Americký gangster John Dillinger bol hlavou neslávne známeho Dillingerovho gangu. Ako už to tak u gangstrov býva, Dillinger skončil v jednom z najprísnejšie strážených väzení v USA Crown Pointe v Indiane. Ale podaril sa mu naozaj husársky kúsok.

Dillingerov gang vyvádzal na americkom stredozápade v čase veľkej ekonomickej krízy. Lúpil, prepadával banky a získaval tak peniaze a slávu. Bol v tom napokon veľmi dobrý, lenže postupoval pri tom krvavo. Pri bankových lúpežiach zabil najmenej desať ľudí, a to bolo skutočne moc. Federálovia po ňom neúnavne išli.

V januári roku 1934 ho spoznalo niekoľko ľudí v Tsuconu členov jeho bandy. Polícia ich všetky zatkla a za mrežami skončil aj sám Dillinger. Bol prevezený do Indiany do väznice Crown Point. Vyšlo mnoho článkov o tom, že z tejto väznice je nemožné uniknúť. Navyše bola posilnená stráž, pretože všetci vedeli, čoho všetkého je Dillinger schopný. Vlastne nevedeli, pretože ich previezol.

Dillinger si z fošne vyrezal maketu pištole. S pištoľou, ktorá bola dokonale prevedená a na prvý pohľad nevyzerala ako maketa, sa mu podarilo odzbrojiť niekoľko stráží a zobrať im ich samopaly Thompson. So skutočnou zbraňou vnikol do garáže, kde ukradol šerifovi auto a jednoducho s ním odišiel do Chicaga.

Kmotor kmotrov sicílskej Cosa Nostri polícii stále uniká

Nutné povedať, že polícia mala z celej aféry ohromnú hanbu, pretože sa sama chválila, že z Crown Pointu Dillinger neutečie. Navyše ľudia mu fandili, pretože dokázal nemožné. Frustrovaní šerif Lillian Holley sa nechal počuť, že nabudúce Dillingera rozhodne nebude zatýkať, ale rovno ho zastrelí svojou vlastnou pištoľou.

FBI usporiadala na Dillingera celonárodný hon. Ten medzitým pobudol u svojej priateľky Evelyn Frechette v Chicagu. Tri dni po svojom úteku zorganizoval prepadnutie banky v Sioux Falls v Južnej Dakote. Jeho šťastie ho ale opustilo 22. júla 1934, keď navštívil kino. Polícia ho kompletne obkľúčila. Dillinger sa snažil utiecť, bol ale štyrikrát strelený a na mieste zomrel.

Dillinger zostal celebritou aj po smrti. Na jeho pohreb, hoci dátum a miesto sa snažili úrady utajiť, prišlo na 5000 ľudí. Jeho útek s drevenou pištoľou ho navždy vyniesol do pomyselnej Siene slávy zločinu.

Člen americkej mafie z ktorého sa stal práskač