Kmotor kmotrov sicílskej Cosa Nostri polícii stále uniká

2501

Talianska polícia pri poslednom záťahu zatkla 22 osôb z blízkosti najvyššieho bossa sicílskej mafiánskej organizácie Cosa Nostra Mattea Messiny Denara (56). Denaro, číslo jedna na policajnom zozname hľadaných členov mafie, spravodlivosti uniká 25 rokov. Zadržaní boli okrem iného obvinení z mafiánskeho spolčovania, vydierania a z nelegálneho držania zbraní.

„Táto operácia je časťou širšieho vyšetrovania, ktoré si kladie za cieľ zadržať Mattea Messina Denara. Polícia sa pri ňom snaží oslabiť kriminálne kruhy, o ktoré sa (Denaro) opiera, a pripraviť ich o ich ekonomické zdroje,“ informovala v tlačovom vyhlásení polícia.

Muži z mafiánskych rodín pôsobiacich v obciach v okolí západosicilského mesta Trapani boli zatknutí vďaka správam písaným na útržkoch papierikov v kódoch, takzvaných pizzini, prostredníctvom ktorých talianske podsvetie komunikuje.

Šéf sicílskej mafie Salvatore Riina – Beštia bude pochovaný v rodnom Corleone na Sicílii

Päťdesiatšesťročný Denaro je na úteku od roku 1993. Je považovaný za následníka minulých šéfov Cosa Nostra Tota Riina a Bernarda Provenzana, ktorí v uplynulých rokoch zomreli vo väzení. Jediná známa fotografie tohto mafiánskeho bossa pochádza z 90. rokov minulého storočia. Denník La Repubblica dnes zverejnil jeho posledný identikit. V neprítomnosti bol za vraždy, ktoré spáchal a na ktorých sa podieľal, odsúdený na doživotie.

Talianske médiá zverejnili úryvky z odposluchov z vyšetrovania. Jeden z mužov na nich napríklad hovorí, že rovnako ako má sochy v južnom Taliansku populárny svätec Padre Pio, mali by ich mať aj Denaro a jeho otec, ktorý zomrel v roku 1993.

Iný odpočúvaný mafián na nahrávke zasa schvaľuje vraždu 14-ročného chlapca Giuseppeho Di Mattea, ktorého Cosa Nostra držala v zajatí dva roky, pretože jeho otec začal spolupracovať so spravodlivosťou. V roku 1996 bol chlapec zavraždený a jeho telo rozpustili v kyseline. „Dobre urobil,“ schválil odpočúvaný rozhodnutie Giovanniho Bruscy, na ktorého rozkaz chlapca zabili.