Šéf sicílskej mafie Salvatore Riina – Beštia bude pochovaný v rodnom Corleone na Sicílii

1207

Talianska prokuratúra schválila prevoz pozostatkov šéfa sicílskej mafie Salvatora Riina, ktorý minulý týždeň zomrel vo väzenskej nemocnici. Boss bossov bude pochovaný s vylúčením verejnosti v rodnom mestečku Corleone na Sicílii. Informovala o tom dnes agentúra ANSA.

Talianska cirkev nedala súhlas k verejnému pohrebu s poukazom na to, že pápež členov mafie exkomunikoval.

Salvatore „Toto“ Riina bol po nedávnej operácii v bezvedomí, deň pred smrťou dosiahol 87 rokov. Hoci ho talianska justícia odsúdila k 26 trestom doživotia a posledných 24 rokov strávil za mrežami, stále bol považovaný za hlavu sicílskej mafie.

Na corleonskom cintoríne v ulici Via Guardia spočinie Riina v spoločnosti ďalších exponentov mafie. Leží tam okrem iného Luciano Liggio, ktorý viedol klan pred Riinom a ktorý zomrel vo väzení v roku 1993. Nachádza sa tu aj hrob jeho predchodcu, lekára Michela Navarry, ktorého Liggio v roku 1958 zabil.

Z corleonskej mafie Riina urobil na Sicílii dominantný klan, ktorý zarábal najmä na obchode s drogami. Muž neveľkého vzrastu s prezývkou Beštia bol údajne zodpovedný za 150 vrážd spáchaných v 80. a 90. rokoch, časť z nich vraj vykonal sám.

Prokurátor proti talianskej mafii

Medzi jeho obeťami boli aj sudcovia Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, ktorí boli známi svojím dôrazným postupom proti organizovanému zločinu. Obaja boli zavraždení pri bombových útokoch v roku 1992, v rozmedzí dvoch mesiacov. Tieto akcie sa ale nakoniec obrátili proti mafii, pretože prinútili talianske úrady zintenzívniť boj so sicílsku mafiou Cosa nostra.