Súd v Dubline vo štvrtok uznal 33-ročného Slováka vinným z vraždy mladej učiteľky. Podľa írskych zákonov musí byť za vraždu Jozef P. odsúdený do väzenia na doživotie.

Dvadsaťtriročná Ashling Murphyová, učiteľka na základnej škole a folková hudobníčka, bola zavraždená vlani v januári, keď si išla zabehať ku kanálu v Tullamore. Útočník jej zasadil 11 bodných rán do krku.

Podľa prokuratúry boli dôkazy o tom, že sa činu dopustil dotyčný Slovák, „zdrvujúce“. Muž vinu počas procesu, ktorý začal minulý mesiac, poprel. Tvrdil, že sa Murphyovej snažil pomôcť po tom, čo na ňu zaútočil nejaký iný muž, ktorý vraj bodol aj jeho. Svedkyňa však vypovedala, že videla, ako Slovák držal Murphyovú na zemi.

Obvineným z vraždy učiteľky je občan Slovenska, 31 ročný invalidný dôchodca a otec piatich detí

Na súde už skôr porozprávala svedkyňa Jenna Stacková, ktorá si osudný deň bola pri kanáli zabehať so svojou kamarátkou Aoife Marronovou. Učiteľka základnej školy povedala, že počuli hlasné šušťanie a cez živý plot videli skrčeného muža. Na mieste bol bicykel, a tak si najskôr mysleli, že mal niekto nehodu. Muž k nim bol otočený chrbtom. „Si v poriadku?“ zavolala naňho. Potom si však všimli dievčenské nohy. Dievčine nevideli do tváre, iba videli jej nohy, ktoré vraj „kopali, ako keby kričala o pomoc“.

Brána do pekla. Pár zotročil desiatky slovenských Rómov, sľuboval im lepší život

„Bolo to desivé. Hovoril s cudzím prízvukom. Mal oholenú hlavu, žltkastú pleť, tmavé obočie a tmavé strnisko na tvári. Stále sedel, dievča stále kopalo, bol sklonený,“ popísala scénu s tým, že si myslela, že ide o znásilnenie, a chcela volať policajtov, ale nemala pri sebe mobil. Upozornili preto okoloidúcu a následne aj policajnú hliadku.

Odsúdený bude 17. novembra. Portál The Irish Times píše, že muž s rodinou prišiel do Írska pred desiatimi rokmi. Predtým pracoval ako stavebný robotník v Česku. The Guardian uvádza, že tento prípad Írsko šokoval a rezonoval aj v Británii, kde séria vrážd v tom čase upozornila na problém, akým je násilie na ženách.