Kam zmizlo zlato generála Jašita?

449

Je to jeden z najväčších pokladov sveta, teda ak existuje. V jaskyniach a podzemných chodbách majú byť ukryté stovky ton zlata a cenností, ktoré nakradli Japonci za druhej svetovej vojny. Zatiaľ sa z neho nenašlo skoro nič.

Generál Tomojuki Jašita velil v roku 1944 obrane Filipín. Jeho úlohou však tiež bolo postarať sa o rozprávkové bohatstvo, ktoré na ostrov privážali japonské lode. Cisárstvo už totiž nemalo svoje okolité more pod kontrolou, takže sa neodvážilo poklad previesť na domácu pôdu. Všetko, čo sa podarilo za roky bojov nakradnúť v celej Ázii, malo byť uskladnené na Filipínach pod dohľadom Jašita. Ten nechal vykopať desiatky tunelov a tajných skrýš, kam mal nechať poklad ukryť. Zajatcov, ktorí tunely kopali, potom vraj nechal zaživa pochovať v tuneloch tým, že odpálil nálože pri vchodoch. Tak to aspoň hovoria legendy.

Jašitu po vojne zadržali a vypočúvali, ale o zlate sa Američania nedozvedeli nič. Nakoniec Jašitu popravili za vojnové zločiny pri obrane Manily, čo bola v podstate vražda, pretože Jašita v onej dobe obrancom nevelil. Tí sa totiž proti nemu vzbúrili, odmietli na jeho priamy rozkaz mesto opustiť a namiesto toho ho totálne vyplienili. Traduje sa, že poprava bola trestom za to, že Jašita odmietol povedať, kde sa zlato nachádza. Vojnových zločinov, ktoré sa mu kládli za vinu, sa zrejme nedopustil.

Rogelio Roxas

Zlato hľadalo veľa ľudí. Bývalý filipínsky prezident Ferdinand Marcos osobne vypravil niekoľko vojenských expedíciou a údajne našiel mnoho cenností, ktoré si ale nechal pre seba. Známy bol tiež prípad hľadača pokladov Rogelia Roxas. Ten tvrdil, že našiel veľký poklad, ale potom, čo sa o ňom dozvedeli Marcosovi ľudia, ho uväznili, mučili a všetko mu zobrali. Roxas kvôli tomu dokonca na súde na Havaji zažaloval Marcosa. A súd mu v roku 2005 dal prekvapivo za pravdu s tým, že Roxas kvôli Marcosovi prišiel o zlato v hodnote 6 miliónov dolárov. Bol súdom určený ako človek, ktorý Jamašitov poklad našiel, ale prišiel o neho.

Československý letci potopili nacistickú ponorku, v ktorej unikali pohlavári s pokladom

Iné teórie hovoria, že Američania sa k zlatu dostali. Výmenou za informáciu o poklade nikdy neobvinili z vojnových zločinov japonského cisára. To bolo skutočne veľmi škandalózne rozhodnutie, pretože všetko, čo Japonci kedy za vojny robili, sa dialo len v mene cisára. Dôvodom, prečo nebol obvinený, mohlo byť podľa niektorých práve to, že im povedal, kde zlato nájdu.

Historik vie kde sa nachádza stratený Napoleonov poklad

A potom je tu ešte samozrejme možnosť, že poklad nikdy neexistoval. Mohol byť prevezený do Japonska, alebo ho rozkradli vojaci, možno nikdy nebol pohromade a jeho jednotlivé časti sa stratili. Dnes už sa to zrejme nedozvieme, ale tento poklad ďalej vzrušuje bádateľov aj hľadačov pokladov.

Hľadači pokladov našli bájny nacistický vlak plný zlata