Hľadači pokladov našli bájny nacistický vlak plný zlata

1337

Veľký rozruch spôsobila správa, že dvaja hľadači pokladov našli nacistický vlak, ktorý mal na konci vojny prevážať zlato a cennosti. Hľadalo ho už veľa ľudí, ale bez výsledku. Súprava má stáť na zatiaľ neznámom mieste pri obci Walbrzych. Ak je vnútri naozaj poklad, sa zatiaľ nevie.

Pancierový vlak mal odvážať zlato a ďalšie cennosti z obliehanej Vroclavy. Cieľom mal byť práve Walbrzych, ale vlak tam nikdy nedošiel. Historici boli skeptickí k tomu, či vôbec vlak existoval, žiadne záznamy k tomu v archívoch nie sú. Neuspeli ani mnohí hľadači pokladov, ktorí sa súpravu pokúšali nájsť. Teraz je však na svete senzácia.

Nemec a Poliak sa údajne dostali k informáciám o polohe vlaku od človeka, ktorý ho tam za vojny pomáhal ukryť. Bol ťažko chorý a na smrteľnej posteli sa rozhodol, že vyjaví tajomstvo, kde vlak leží. Obaja hľadači potom pomocou radaru vykonali pátranie na určenom mieste. Vlak tam skutočne je, ako potvrdil generálny inšpektor pamiatok Piotr Żuchowski. „Som si na 99 percent istý, že vlak existuje. Informácie o jeho obsahu však zatiaľ nejde overiť,“ hovorí Żuchowski a dodáva, že na vlastné oči videl radarové zábery stometrovej vlakové súpravy.

Miesto, kde je vlak ukrytý, zatiaľ nebolo zverejnené. Úrady obce Walbrzych ale dostali vyrozumenie, že vlak sa nachádza v katastri mesta. Je niekde v podzemnom tuneli. Čo je obsahom vlaku, sa zatiaľ nevie. Nálezcovia iste dúfajú, že skutočne obsahuje zlato alebo iné cennosti odvezené z Vroclavi, ale je možné, že v ňom je vojenský materiál, archívy alebo je napríklad úplne prázdny. Úrady varujú, aby bolo pátranie prenechané odborníkom, pretože vlak bude najskôr zamínovaný.

Okolo pokladu sa ale ozvali prípadní záujemcovia. Kým nálezcovi môžu dostať len desať percent z pokladu, majiteľom by sa mal stať poľský stáť. Lenže o svoje nároky už sa prihlásil Svetový židovský kongres, ktorí tvrdí, že vo vlaku by mohlo byť zlato zhabané Židom za vojny. A tiež Moskva vraj uvažuje o vznesení nároku, pretože to bola Červená armáda, ktorá Walbrzych oslobodila. Dá sa však len ťažko predpokladať, že Poliaci vydajú poklad Rusom.

Celá záležitosť, ktorá môže byť senzáciou desaťročia, sa bude určite ďalej vyvíjať. Až keď sa k vlaku dostanú odborníci a prehľadajú ho, bude možné povedať, či je v ňom skutočne nejaké zlato.