Kapitán Concordiu neopustil, hodili ho cez palubu, tvrdí jeho právnik

282

Súd v utorok trval iba hodinu a potom bol odložený kvôli štrajku právnikov. Pokračovať by mal 17. júla.

Súdny proces sa začal v utorok ráno v toskánskom Grosseto. Je to najbližšie mesto pri ostrove Giglio, kde loď vlani 13. januára stroskotala.

Päťdesiatdvaročný kapitán lode Francisco Schettino čelí obvineniu z toho, že išiel príliš blízko ostrova, nedával pozor a loď opustil skôr ako cestujúci a členovia posádky. Jeho právnik to však považuje za zlú interpretáciu. „Počas chaotickej evakuácie bol proste hodený cez palubu. Chceme, aby pravda vyšla na súde najavo,“ povedal novinári z denníka The Telegraph kapitánov právnik Domenico Pepe.

Schettino už skôr tvrdil, že loď neopustil, ale len „zakopol“ a „spadol“ do záchranného člna. Skúšal to však aj inak. „Na mieste, kde som bol, som proste na palube zostať nemohol. Ocitol by som sa pod vodou. Bol by som potom užitočnejší? Myslím, že nie,“ bránil sa tento rok v januári v jednom z rozhovorov.

O jeho vine je však presvedčený muž, ktorý na lodi bol. „Žiadame spravodlivosť. Jediným zodpovedným je tu Schettino,“ hovorí Daniele Bocciolini a i on dodáva, že je potrebné, aby na súde zaznelo, ako to skutočne bolo.

Očakáva sa, že pri procese bude vypovedať takmer 450 svedkov. Schettino je podľa štátneho zástupcu zodpovedný za niekoľkonásobné zabitie z nedbanlivosti a ublíženia na zdraví a hrozí mu až 20 rokov väzenia. Kapitán Schettino vlani v decembri poprel, že by nehodu zavinil. Dokonca sa dožadoval späť svojej práce a ušlej mzdy.