Katastrofálna chyba, kritizoval Trump migrantskú politiku Merkelovej

1217
foto: pixabay

    Nastupujúci americký prezident Donald Trump sa pustil do nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Uviedol, že kancelárkina politika otvorenosti voči nelegálnym migrantom je katastrofálny chybou!

foto: wikipedia
foto: wikipedia

Trump to uviedol v rozhovore pre pondelkový britský denník The Times.

    „Myslím, že urobila jednu veľmi katastrofálnu chybu, a to tým, že prijala všetkých nelegálnych migrantov,“ povedal na adresu Merkelovej nový prezident, ktorý svoj odmietavý postoj voči prisťahovalcom dal opakovane najavo už počas minuloročnej volebnej kampane. Za jeden zo svojich úloh označuje budovanie múru na hranici s Mexikom, ktorej výstavbu by mala financovať mexická vláda.

Trump sa tiež vyjadril k perspektíve prípadnej zmluvy s Ruskom o obmedzení jadrových zbraní. Vyhlásil podľa The Times, že jadrové arzenály by mali byť „veľmi podstatne“ obmedzené. Na dohodu o ich znížení, ktorú by uzavrel s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pristúpi výmenou za zrušenie amerických sankcií.

Ruská intervencia v Sýrii bola podľa Trumpa „veľmi zlá vec“, ktorá viedla ku strašnej humanitárnej situácii. Británia by mala vetovať akúkoľvek novú rezolúciu BR OSN, ktorá bude kritická voči Izraelu, uviedol.

Dohodnutím zmluvám o mieri na Blízkom východe chce Trump poveriť svojho zaťa Jareda Kushnera, povedal britskému denníku.

Prezident, ktorý po svojom zvolení prijal ako prvého zahraničného politika zanieteného stúpenca brexitu Nigela Farage, komentoval rozhodnutie Britov Európsku úniu opustiť. „Ľudia a štáty chcú svoju vlastnú identitu a Spojené kráľovstvo chce takisto svoju identitu,“ povedal britskému denníku. „Nakoniec sa ukáže, že brexit je veľká vec,“ dodal americký prezident.

Po Británii podľa Trumpa opustia EÚ ďalšie krajiny. Britskú premiérku Theresa May chce prezident pozvať do USA bezprostredne po nástupe do funkcie.