Keď mal sedem rokov, otec ho začal učiť programovať. Parkera to úplne pohltilo a počítačový svet sa stal čoskoro jeho vlastným. Neskôr ho možno viac než programovanie bavilo hackovanie. V pätnástich rokoch sa dokázal nabúrať do počítačových sietí firiem a organizácií po celom svete, čím si vyslúžil pozornosť FBI a odsúdenie na verejnoprospešné prácam.

foto: wikipedia
foto: wikipedia

Niekedy v tom čase stretol svojho neskoršieho spoločníka z Napsteru Shawna Fanning. Spoločne s ďalšími niekoľkými ľuďmi založili firmu Crosswalk, ktorá pomáhala podnikom odolávať hackerským útokom. S firmou to síce nedopadlo, ale bola to skúsenosť, ktorá navyše utužila Parkerovo a Fanningerovo priateľstvo.

Podnikať začal už na strednej škole

Do prvých projektov sa Parker, ktorého majetok je dnes odhadovaný na 2,4 miliardy dolárov, pustil už počas štúdia na strednej škole, keď vyvinul jednu z prvých verzií systému na prehľadávanie internetových stránok. Vyslúžil si za to ocenenie od CIA, ktorá mu dokonca ponúkla stáž. Parker však s vďakou odmietol a dal prednosť vlastnému podnikania, vďaka ktorému si ako stredoškolský študent zarábal 80-tisíc dolárov ročne. V roku 1999 ho Shawn Fanning prizval k projektu Napster, ktorá zmenila hudobnú brandžu.

Užívatelia si vďaka technológii Napster mohli medzi sebou zadarmo kopírovať a zdieľať hudbu. Služba počas prvého roka získala desiatky miliónov používateľov, zároveň si ale vyslúžila obvinenia z masívneho porušovania autorských práv a po dvoch rokoch na súdny príkaz v pôvodnej podobe skončila. Potom, čo sa Parker nepohodol so staršími partnermi Napsteru, musel z vedenia firmy odísť.

V tom čase bol podľa svojich slov úplne na mizine a jeho vtedajšia priateľka mu odporúčala, nech nechá počítačový svet na pokoji a nájde si prácu vo Starbucks.

Pomohol vybudovať firmu Facebook

Parker však chytil druhý dych a v roku 2002 spolu s niekoľkými partnermi založil spoločnosť Plaxo, online adresár s 20 miliónmi užívateľmi, ktorý bol akýmsi predchodcom sociálnych sietí ako je Facebook. A hoci išlo o Parkerov nápad, ani tentoraz nenašiel rovnakú reč so svojimi spoločníkmi a bol nútený firmu opustiť.

Skúsenosti z Plaxo mu však pomohli v inom, možno zásadnejšom angažmáne. Oslovil ho Mark Zuckerberg, ktorý sa v tom čase snažil pretaviť študentskú platformu Facebook v normálne fungujúcu firmu. Parker sa v roku 2004 stal zakladajúcim prezidentom spoločnosti a dodnes v nej má podiel.

sean-parker-facebook-napster-spotify-02

Rok na to z vedenia firmy odišiel. Nepriamo k tomu zrejme prispelo jeho zatknutie pre podozrenie z držania kokaínu, hoci nikdy nebol obvinený. Túto historku možno poznáte z filmu Sociálna sieť, kde Parkera stvárnil Justin Timberlake. Parker film označuje za fikciu.

Z Facebooku viedli jeho kroky do švédskeho Startup na streamovanie hudby Spotify, do ktorého v roku 2010 investoval 15 miliónov dolárov a potom službu prepojil s Facebookom. Ide o projekt, s ktorým chce Parker dokončiť to, čo začal s Napster.

Potom sa angažoval v mnohých ďalších startupov. V roku 2011 sa dal znovu dohromady so Shawnom Fanning, s ktorým zakladal Napster, a spoločne vytvorili video chat Airtime. Najnovším Parkerovým počinom je projekt nazvaný Screening Room. Táto služba má ľuďom umožniť premietanie filmových premiér doma v rovnakom čase, kedy sú prvýkrát uvádzané v kinách.

Štvrť miliardy dolárov na liečbu rakoviny

Práce na technologických projektoch už ho ale vraj prestávajú napĺňať a v poslednej dobe sa angažuje hlavne v dobročinnosti. Venoval štvrť miliardy dolárov na výskum imunoterapie, metódy, ktorá má pomôcť v boji s rakovinou bez toho, aby ničila imunitný systém. Ďalšie milióny dolárov venoval na výskum liečby alergií, sám totiž trpí závažnou alergiou na potraviny.

Parker je od roku 2013 ženatý. Za veľkolepú svadbu, ktorá sa konala v duchu Tolkienovho Pána prsteňov, utratil cez štyri milióny dolárov. S manželkou Alexandrou má dve deti.