Kazachstan sa chystá chemicky kastrovať prvých 2000 usvedčených pedofilov

3133

Kazachstan pristupuje k novému spôsobu riešenia sexuálnych deliktov spojených s násilím na deťoch. Chemická kastrácia má páchateľom zabrániť v opakovaní týchto činov a znížiť mieru ich sexuálnej tenzie. Krok má mnoho odporcov aj priaznivcov.

Ako prvý podstúpi chemickú kastráciu bližšie nešpecifikovaný pedofil z turkestánského regiónu. Zákonom nútená kastrácia má prebehnúť pod dohľadom kazachstánského ministerstva zdravotníctva. Chemická kastrácia prebieha tak, že sa do tela jednorázovo vpichne injekcia s obsahom Cyproteron. Je to látka, ktorá pôvodne bola vyvinutá na liečbu rakoviny. Nedochádza teda k žiadnemu chirurgickému odobratiu pohlavných orgánov. U pedofilov dôjde k poklesu libida a sexuálneho pudu na tak nízku hladinu, že je minimálne riziko, že by sa mohli v budúcnosti dopustiť nejakého sexuálneho zločinu.

Pedofil, ktorý znásilnil Veroniku (10), bol problémový človek už v škole!

V prvej polovici tohto roka kazašský parlament uzákonil tento postup ako trest v prípade zločinov sexuálnych deviantov. Plánuje sa kastrácia ďalších 2000 odsúdených pedofilov, u ktorých bola zatiaľ nariadená len ústavná liečba. Ide o reakciu na nelichotivú štatistiku. Kazachstan sa potýka s prudkým nárastom sexuálnych zločinov s pedofilným podtextom. Ich počet sa od roku 2010 zdvojnásobil a dosahuje počtu 1000 za rok.

Žena chcela vyliečiť syna z homosexuality incestom, ten ju zabil

Proti zákonu sa ale búria ľudskoprávne organizácie a aktivisti. Argumentujú predovšetkým tým, že daná metóda nemusí mať vôbec onen zamýšľaný efekt. „Iné krajiny, ktoré pristúpili k metóde chemickej kastrácie, nezaznamenali žiadne zníženie sexuálnych zločinov spojených s deťmi,“ upozorňuje Azirana, riaditeľka Národnej komisie pre otázky žien. Podľa nej ide aj o veľmi drahú metódu, peniaze by sa podľa nej dali lepšie využiť napríklad na pomoc obetiam sexuálnych zločinov.

Chemické kastrácia pritom nepôsobí permanentne, ale len po určitý čas. Dokonca sa dá účinok látky zvrátiť použitím iných liekov. Zločincom je táto metóda ponúkaná ako cesta, ako si skrátiť trest. To ale môže mať negatívny efekt. Pedofili sa dostanú z väzenia skôr, avšak účinky chemikálií časom vypršia, alebo si ich môžu odbúrať použitím iných liekov. Pre spoločnosť tak budú ďalej predstavovať nebezpečenstvo.

Režisér Bryan Singer je obvinený zo homosexuálneho zneužívania maloletého

Chemické kastrácia sa používajú nielen v Kazachstane, ale aj v Poľsku, Indonézii a Severnej Kórei. Chemickú kastráciu podstúpil v päťdesiatych rokoch tiež homosexuál a chýrny programátor Alan Turing. Nebolo to z dôvodu pedofílie, ale pretože bol homosexuál, čo bolo vtedy vo Veľkej Británii trestné.

„Zverejním mená pedofilov v Hollywoode.“ oznámil herec Feldman