Na dane doplatil aj Al Capone. Osemročné vyšetrovanie gangu dokázalo dňový únik v sume takmer 20miliónov eur

764

Škodu takmer 20miliónov eur spôsobila podľa brnenských kriminalistov medzinárodná organizovaná skupina, ktorá krátila dane. Z deviatich aktérov sú štyri stíhaní na slobode, dvaja cudzinci na úteku. Zvyšnú trojicu tvoria dvaja Česi a Slovák, ktorí boli nedávno odsúdení za podobný trestný čin na päť a sedem rokov do väzenia.

Skupina podľa Národnej centrály proti organizovanému zločinu založila v rokoch 2008 až 2010 reťazec firiem pre neoprávnené vyberanie nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty.

„V skupine bolo deväť mužov. Hlavným organizátorom bol český občan pochádzajúci z Iraku, ďalší členovia skupiny boli traja Iračania, Slovák a štyria Česi. Spôsobená škoda dosiahla výšku 470 miliónov korún (cca 20miliónov eur),“ zhrnula hovorkyňa polície Iva Knolová.

Odpočítavali obrie DPH

Hlavou skupiny bol muž s českým občianstvom pochádzajúce z Iraku, ktorému „asistovali“ traja jeho krajania. Do nelegálnej činnosti sa podľa polície zapojila tiež štvorica Čechov a jeden Slovák.

Medzi rokmi 2008 až 2010 obchodovali sa zámerne nadhodnoteným tovarom neznámeho pôvodu, pričom cieľom nebol zisk z podnikateľskej činnosti, ale dosiahnutie neoprávneného vyplatenia nadmerných odpočtov DPH. Gang v Česku založil reťazec spoločností, ktoré pri „obchodovaní“ plnili úlohy medzičlánkov.

Na pozície konateľov mali byť dosadzovanie osoby v roliach takzvaných bielych koní. Ako odberatelia nadhodnoteného tovar potom mali vystupovať spoločnosti z Iraku a Spojených arabských emirátov,“ opísala podvodnú praxi hovorkyňa.

Daňový podvod za 4,2 milióna eur

Polícia muža sledovala osem rokov

Kriminalisti sa prípadom s krycím názvom Bruno zaoberali už od roku 2010. Postupne aj vďaka spolupráci so zastupiteľskými úradmi Česka v oboch krajinách nazhromaždili listinné materiály a ďalší dôkazný materiál, ktorý svedčil o trestnej činnosti obvinených.

Je prvý člen kráľovskej rodiny, ktorý mieri za mreže. Za daňové podvody. Tak to by sa mu u nás nemohlo stať

Prišli o nehnuteľnosti

V prípade právoplatného rozsudku hrozí všetkým obvineným trest odňatia slobody, ako účastníkom organizovanej zločineckej skupiny, až na trinásť rokov a štyri mesiace.

Policajti Národnej centrály proti organizovanému zločinu služby kriminálnej polície a vyšetrovania zároveň členom skupiny zabavili ako výnos z trestnej činnosti niekoľko nehnuteľností v hodnote desiatok miliónov korún.