Je prvý člen kráľovskej rodiny, ktorý mieri za mreže. Za daňové podvody. Tak to by sa mu u nás nemohlo stať

1503

Švagor španielskeho kráľa Iñaki Urdangarin Liebaert bude musieť do väzenia, a stane sa tak prvým členom súčasnej španielskej kráľovskej rodiny za mrežami. Najvyšší súd totiž zamietol odvolanie manžela španielskej princeznej Cristiny a potvrdil, že sa dopustil sprenevery verejných fondov a daňových podvodov. Trest mu ale súd o pár mesiacov znížil na päť rokov a desať mesiacov, pretože sa podľa neho nepreukázala účasť na falšovaní úradných dokumentov.

Podľa denníka El País zverejnenie rozsudku neznamená okamžitý nástup Urdangarina do väzenia. Kráľovský švagor sa ešte môže odvolať k ústavnému súdu a či zostane do rozhodnutia tejto súdnej inštancie na slobode, rozhodne teraz súd v meste Palma de Mallorca. Práve tento súd vlani vo februári Urdangarina odsúdil na šesť rokov a trom mesiacom odňatia slobody.

Podľa španielskych médií je ale veľmi pravdepodobné, že Urdangarin sa väzeniu už nevyhne. Súd na Baleároch môže odložiť výkon trestu do rozhodnutia ústavného súdu, u trestov dlhších ako päť rokov sa to ale zvyčajne nerobí. Urdangarin teraz žije s deťmi a manželkou v Ženeve.

Najvyšší súd v utorok zverejnil verdikt v takzvanej kauze Noosa, ktorá dostala meno podľa dnes už neexistujúcej nadácie podporujúcej športové projekty v Katalánsku. V jej čele stáli bývalý vrcholový hádzanári Urdangarin a jeho spoločník Diego Torres, ktorí podľa súdu inkasovali peniaze od regionálnych vlád na verejné obstarávanie, na ktoré potom najímali spriaznené firmy. Prokuratúra vlani uviedla, že celkovo bolo cez nadáciu Instituto Noosa zneužitých asi šesť miliónov eur.

Najvyšší súd znížil tiež trest pre Torresa, ktorý vlani dostal osem rokov a šesť mesiacov väzenia. Novo by si mal odpykať päť rokov a osem mesiacov, pretože najvyšší súd neuznal jeho vinu v prípade prania špinavých peňazí a falšovania dokumentov. Torres aj Urdgangarin dostali tiež pokutu.

Pincezná Cristina dostala pokutu za občianskoprávnu zodpovednosť

Proces v kauze Noosa bol historickým, lebo v ňom bol prvýkrát od znovuobnovenia monarchie v roku 1975 obžalovaný člen kráľovskej rodiny. Obžalobe z účasti na daňových podvodoch svojho manžela čelila aj princezná Cristina, ktorú vlani súd zbavil viny v trestnoprávnej obžalobe. Avšak jej uložil pokutu za jej občianskoprávnu zodpovednosť. Najvyšší súd jej v utorok pokutu znížil o polovicu na 136.950 eur.

Kráľovský palác v utorok opäť zopakoval, že „absolútne rešpektuje nezávislú súdnu moc“, uviedla agentúra EFE. Kráľ Felipe VI. kauzu svojej sestry a jej švagra osobne ani predtým nekomentoval. Pred tromi rokmi ale princeznej Cristine kvôli vyšetrovaniu dekrétom odobral titul vojvodkyňa z Palmy.

Súd v utorok tiež potvrdil trest tri roky a osem mesiacov väzenia pre bývalého premiéra baleárske regionálnej vlády a niekdajšieho ministra životného prostredia španielskej vlády Jaume Matasa. Odsúdený bol za spreneveru a falšovanie dokumentov.