Už je tomu 15 rokov, čo jej vtedy štrnásťročná dcéra Charlene zmizla v anglickom meste Blackpool. V roku 2006 polícia vyhlásila nezvestnú školáčku za mŕtvu. Päťdesiattriročná matka Karen Downes ale stále čaká, že sa raz vráti.

Prvého novembra roku 2003 zmizla v tej dobe štrnásťročná Charlene Downes. Polícia začala vyšetrovanie a v roku 2006 oznámila, že je školáčka s najväčšou pravdepodobnosťou po smrti. Podozrivým sa stal Iyad Albattikhi, majiteľ miestneho kebabového bistrá, a jeho známy Mohammed Reveshi.

Policajti verili, že muži dievča zabili a jej telo rozsekali do kebabu, ktorý potom servírovali zákazníkom. Keď matka počula tieto desivé detaily na súde, nevydržala to. „Vybehla som a povracala som sa,“ opísala.

Nasledujúci rok sa však ukázalo, že dôkazy boli založené iba na povedačkách z počutia a nekvalitných nahrávok z ploštíc umiestnených v aute a byte podozrivých. Obaja muži tak boli prepustení a následne dostali odškodnenie 280 tisíc eur.

Dve unesené sestričky sa podarilo nájsť po 31 rokoch od ich zmiznutia

V roku 2008 usporiadala mamička Karen spomienkovú omšu za Charlene. O niekoľko mesiacov neskôr sa však ukázalo, že policajné vyšetrovanie sa viedlo neprofesionálne a bolo zbabrané, za čo boli potrestaní dvaja policajti. „Prišlo mi, že sa všetko obrátilo proti nám. O Madeleine McCann sa neustále písalo v novinách. Bolo mi ľúto jej rodiny, ale zároveň som sa cítila dotknutá. Jej rodičia boli vzdelaní a vplyvní. Ja nie. Charlene bola vzdorovitá, ale to neznamená, že na nej nezáleží. Manžela Boba dokonca miestni zmlátili, pretože si mysleli, že máme v jej zmiznutia prsty,“ uviedla zdrvená mamička.

Roku 2012 založila web, na ktorom sa dožadovala dosiahnutie spravodlivosti pre svoju dcéru. O dva roky neskôr ponúkla polícia odmenu 100 000 libier (115tisíc eur) za informácie, ktoré pomôžu prípad uzavrieť.

Barbara bola unesená a tri dni strávila pochovaná v debne pod zemou

Stále čakám, že sa vráti, hovorí zúfalá matka

Štyri Charlenini súrodenci, ktorí už dnes majú deti, sa snažia svojich rodičov v ich boji za spravodlivosť podporovať. „Pomáhajú nám pokračovať ďalej,“ vysvetlila Karen. „Ale ja stále žijem v nádeji, že budem počuť hlas svojej dcéry. Stále naivne dúfam, že Charlene jedného dňa prejde dverami a povie:, Mami, som doma’. Viem, že som urobila chybu. Mala len 14 a bola vzdorovitá. Mala som vidieť, že sa niečo deje.“

Polícia sa stále nevzdáva. „Sme odhodlaní nájsť vraha Charlene. Našu pozornosť smerujeme na sexuálne zneužívanie detí,“ potvrdil policajný inšpektor Richard McCutcheon.

Policajný hovorca dodal, že vlani v auguste 2017 zadržali policajti muža (53) podozrivého z vraždy Charlene, ale bol prepustený pre nedostatok dôkazov. Ich nájdenie je teraz predmetom ďalšieho vyšetrovania.

Unesené dievčatá v rukách pasákov a násilníkov