General Westmoreland chcel prevážať do Vietnamu jadrové strely a potom ich aj použiť

1396

Zdalo by sa, že o vietnamskej vojne už svet vie všetko podstatné. Ale nie je to tak úplne pravda. Nedávno americký denník New York Times zverejnil obsiahly článok o vojne vo Vietname, z ktorého vyplýva, ako veľmi bola generalita a politická reprezentácia zúfalá z priebehu vojny. Generál Westmoreland dokonca chcel použiť jadrové zbrane.

Westmoreland bol veliteľom všetkých amerických síl vo Vietname v rokoch 1968 až 1972, teda v období, kedy vojna vrcholila. Z tajných dokumentov, ktoré boli nedávno odtajnené, vyplýva, že Westmoreland mal veľké obavy z výsledku obliehania americkej vojenskej základy Khe Sanhu. Bitka nakoniec skončila podivne, Vietnamci sa stiahli, pretože utrpeli ohromné ​​straty a neboli schopní Američanov poraziť. Po skončení obliehaní ale Američania základňu sami opustili.

Masaker v My Lai: Američania povraždili nevinných civilistov, nikto za to nešiel sedieť

Lenže ešte v čase, keď bola základňa obliehaná Severovietnamci a Vietkongom, zvažoval Westmoreland všetky možnosti. Celý svet sledoval obliehanie, ktoré až nápadne pripomínalo francúzsky debakel u Dien Bien Phu. Westmoreland chcel za každú cenu odvrátiť podobný scenár. Rozbehol preto vlastný plán, o ktorom nevedel ani prezident Lyndon Johnson. Išlo o operáciu nazvanú Zlomená čeľusť. Jej podstatou bolo fyzické premiestnenie rakiet s nukleárnymi hlavicami zo Spojených štátov na územie Vietnamu. Mali byť použité, ak by Khe Sanh padol a Američania by boli zahnaní na ústup.

Khe Sanh

Westmoreland dokonca kontaktoval admirála Shrapa a oznámil mu, že Zlomená čeľusť má zelenú, pretože on sám ju schválil. Rovnako tak komunikoval aj s ďalšími vysoko postavenými veliteľmi a oznamoval im, že Zlomená čeľusť čoskoro začne. Vec by zrejme čoskoro dospela do štádia realizácie, ale plán unikol a dostal sa až k prezidentovi Lyndon Johnsonovi a jeho vojenským poradcom. Tým sa Westmorelandov plán vôbec nepáčil. Johnson navyše bol už dlhšiu dobu podozrievavý k svojim generálom a príliš im neveril. Mal na to dobrý dôvod. Generáli mu neustále sľubovali rozhodujúce víťazstvo, ktoré neprichádzalo, a naopak stále žiadali stovky miliónov dolárov na ďalšie bojovanie, ktoré mizli v beznádejných operáciách.

Johnson doslova zúril, keď sa o Zlomenej čeľuste dozvedel. Celú operáciu okamžite zarazil, naviac ale nariadil Westmorelanda všetko ututlať, po jeho šialenom pláne sa mala zľahnúť zem. Našťastie sa dochoval práve Johnsonov list, v ktorom to Westmorelandovi písal. Vyšlo tak na povrch nielen to, ako ďaleko chcel vrchný americký veliteľ zájsť, ale tiež to, ako veľmi bol zúfalý a obával sa porážky. K tej nakoniec naozaj došlo, a Američania museli z Kórei potupne odísť.

Celé vietnamské rodiny žili za vojny v podzemí, mali tam dokonca aj nemocnicu!