KĽDR vyhlásila pohotovosť armáde, varuje USA pred hrozivú katastrofou

254

Pchjongjang potom varoval USA pred „hrozivú katastrofou“. Kroky severokórejskej vlády sú podľa všetkého reakciou na presun amerických vojenských plavidiel vrátane jednej lietadlovej lode do juhokórejského prístavu.

Severná Kórea tak po zmiernení napätia opäť vystupňovala rétoriku proti USA a Južnej Kórei, ktorú obviňuje z rozdúchavania nepriateľstva.

Uzavretá komunistická KĽDR často hrozí útokom svojim nepriateľom, ale doteraz len zriedka svoje hrozby uviedla vo skutok. Nepriateľská rétorika, vrátane tej, ktorú severokórejský režim desil svet tento rok na jar, je podľa názoru analytikov predovšetkým prostriedkom, ako presadiť domácu a medzinárodnu politickú agendu.

Spojené štáty majú v Južnej Kórei rozmiestnených asi 28 500 vojakov a pravidelne organizujú s juhokórejskými spojencami vojenské cvičenia. Podľa vyhlásenia USA lietadlová loď George Washington spoločne so skupinou amerických plavidiel mieri na bežné vojenské cvičenie, ktorého by sa podľa agentúry AFP malo zúčastňovať aj Japonsko. To potvrdilo aj juhokórejské ministerstvo obrany, ktoré akúkoľvek kritiku zo strany KĽDR označilo za „chybnú“.

Tento rok v marci KĽDR vyhrotila krízue na Kórejskom polostrove po sprísnení sankcií Bezpečnostnej rady OSN za ďalší severokórejský jadrový test. KĽDR vtedy oznámila, že sa naďalej necíti byť viazaná prímerím, ktorým sa skončila kórejská vojna v rokoch 1950 až 1953, a pohrozila jadrovým útokom na USA a Južnú Kóreu.

Postupne ale napätie opadalo a v auguste rozhovory medzi oboma kórejskými štátmi viedli k opätovnému otvoreniu spoločnej priemyselnej zóny Kesong, ktorú v apríli KĽDR uzavrela. Od tej doby ale KĽDR opäť vyostrila postoj a okrem iného zrušila plánované stretnutie kórejských rodín rozdelených vojnou.