Kráľovná vyzvala Škótov, aby pred referendom starostlivo premýšľali

337

Referendum o nezávislosti Škótska sa uskutoční vo štvrtok. 

Kráľovná sa vyjadrila pri odchode z omše v kostole neďaleko svojho panstva Balmoral v Škótsku, keď zodpovedala jednému zo svojich priaznivcov. „Dúfam, že ľudia budú o budúcnosti uvažovať veľmi starostlivo,“ uviedla Alžbeta II. podľa denníka The Times. 

V Škótsku teraz vrcholí kampaň pred referendom, ktoré by mohlo ukončiť viac ako 300 rokov trvajúci zväzok Škótska a Británie. Britská kráľovná už politikov varovala, aby ju do kampane nezatahovali. Buckinghamský palác tento týždeň zopakoval, že panovníčku zaujíma v otázke samostatnosti Škótska neutrálny postoj, a že rozhodnutie je podľa nej úplne v rukách tamojších obyvateľov. 

Podľa zdroja z Buckinghamského paláca, ktorý hovoril s agentúrou Reuters, je kráľovnino vyjadrenie úplne nestranné a podporuje názor, že ide o záležitosť škótskeho ľudu.

Podľa Reuters sa predpokladá, že panovníčka je pre jednotnú Británii. Škótsko je pritom blízke jej srdcu: pochádzala z neho jej matka a sama Alžbeta II. tam strávila veľkú časť detstva. V Škótsku sa tiež narodila jej sestra Margaret, ktorá je už po smrti, a na zámku Balmoral trávi kráľovná s manželom Philipom letne dovolenky.