Kanadský súd v stredu uznal vinným z desaťnásobné vraždy a 16 pokusov o vraždu Aleka Minassiana (28), ktorý v roku 2018 vošiel v Toronte s dodávkou do chodcov. Desať ich zabil a 16 zranil. Dvadsaťosemročný muž sa hlásil ku skupine ľudí žijúcich v „nedobrovoľnom celibáte“ (anglicky involuntary celibate, skrátene incel), ktorá je spájaná aj s ďalšími útokmi, píšu americké médiá. Hrozí mu doživotie.

Minassianov právnik sa súdu snažil dokázať, že jeho klient nevedel, že robí niečo zlé, pretože trpí poruchou autistického spektra. Minassian sa vlani k činu nepriznal a jeho právny zástupcovia tvrdili, že vzhľadom k svojmu psychickému stavu nie je trestne zodpovedný.

Mladík z klanu panicov mal vojsť dodávkou do ľudí a 10 ich zabiť, ako Hepnarová!

Sudkyňa Anne Molloyová však rozhodla, že sa tieto tvrdenia nepodarilo presvedčivo dokázať. Nie je podľa nej pochýb, že jeho činy boli dopredu naplánované a úmyselné a že si bol plne vedomý toho, čo robí. Minassian podľa nej takisto vyhľadával a užíval si pozornosť, ktorú mu jeho čin priniesol.

Dvadsaťosemročný páchateľ policajtom povedal, že patrí k skupine „sexuálne frustrovaných mužov“, ktorí spolu komunikujú na internete a z ktorých niektorí plánovali útoky na ľudí, už podobné problémy nemajú.

CHRONOLÓGIA: Prípad vyvraždenia klanu pápayovcov v Dunajskej Strede

Minassian narazil v apríli 2018 so zapožičanou dodávkou do davu chodcov v rušnej štvrti v severnej časti Toronta. Medzi mŕtvymi bolo osem žien a dvaja muži, ľudia vo veku medzi 22 a 94 rokmi. Auto mnohých zasiahlo zozadu, jednu obeť ťahalo 150 metrov. Páchateľ si dodávku prenajal týždeň pred činom a podľa súdu si vec naplánoval.

Pri výsluchu na polícii povedal, že „má pocit, že splnil úlohu“. Auto vraj použil ako zbraň a chcel poslúžiť ako inšpirácia ostatným. Tvrdil, že nikdy nemal sexuálny styk a je panic. Podľa webu Toronto Star čelí doživotnému trestu. Otáznik visí len nad tým, či mu súd povolí možnosť podmienečného prepustenia.

Strelec z Floridy sa pomiatol po smrti matky, bol adoptovaný pravdepodobne z Ruska

Minassian už skôr priznal, že bol v kontakte so členom komunity incel a študentom Elliotom Rodgerom, ktorý pri útoku na Kalifornskú univerzitu v roku 2014 zabil šesť ľudí a 13 zranil. Použil strelnú zbraň a nôž a potom sa sám zastrelil.