Podľa vlastných slov nikdy nepoznal dievča, a najskôr ho ani dlho nespozná. Kanaďan Alek Minassian (28) mal v Toronte s požičanou dodávkou úmyselne vraziť do ľudí. Desať ich zomrelo, ďalších 16 sa podľa obžaloby zabiť pokúsil.

Útok sa stal 23. apríla roku 2018. Dvadsaťosemročný Minassian policajtom povedal, že patrí k skupine „sexuálne frustrovaných mužov“, ktorí spolu komunikujú na internete a z ktorých niektorí plánovali útoky na ľudí, ktorí takýto problém nemajú.

Posledná žena popravená v Československu. Pred 45 rokmi zabila 8 ľudí

 Obhajovať sa chce  nepríčetnosťou 

Minassian je podozrivý, že s požičanou dodávkou narazil do davu chodcov v rušnej štvrti na severe Toronta. Medzi mŕtvymi bolo osem žien a dvaja muži, ľudia vo veku medzi 22 a 94 rokmi. Vinia ho z desiatich prípadov vraždy prvého stupňa a 16 pokusov o vraždu. Práve kvôli tomu stál v utorok na súde a tam poprel svoju vinu. Jeho právnik povedal, že bude argumentovať tým, že jeho mandant nie je za čin zodpovedný vzhľadom k svojmu duševnému stavu v čase činu.

„Nepriznávajú sa kriminálnej zodpovednosť za žiaden z bodov obžaloby,“ povedal Minassian prostredníctvom aplikácie Zoom. Jeho právnik Boris Bytensky bude požadovať zbavenie zodpovednosti s ohľadom na Minassianové zdravotné problémy. Podľa kanadských médií Minassian trpí Aspergerovým syndrómom, čo je forma autizmu komplikujúca nadväzovanie vzťahov.

Beštiálni vrahovia, ktorí zastrelili päť dospelých a udusili batoľa, chcú na slobodu

Prokurátor Joe Callaghan povedal, že k otázke duševného stavu sa súd vráti inokedy a že účelom dnešného rokovania bolo vyjadrenie ku kriminálnej zodpovednosti. Prokuratúra ponúkla rodinné fotografie obetí.

 Vinil nedobrovoľný  celibát 

Callaghan podal detaily k tomu, ako zomreli. Mnohých auto zasiahlo zozadu, jednu obeť ťahalo 150 metrov. Minassian si auto prenajal týždeň pred činom a podľa Callaghana si vec naplánoval. Pri výsluchu na polícii povedal, že „má pocit, že splnil úlohu“. Auto vraj použil ako zbraň a chcel poslúžiť ako inšpirácia ostatným.

Expolicajt neochránil deti pred streľbou, hrozí mu doživotné väzenie

Tvrdil, že nikdy nemal sexuálny styk a je panic. Považuje sa za súčasť komunity ľudí žijúcich v „nedobrovoľnom celibáte“, ktorá je spájaná s ďalšími útokmi.

Minassian priznal, že bol v kontakte s členom tejto komunity a študentom Elliotom Rodgerom, ktorý pri útoku pri Kalifornskej univerzity v roku 2014 zabil šesť ľudí a 13 zranil. Použil strelnú zbraň aj nôž a potom sa sám zastrelil.