Mexičanka Sandra Ávila Beltránová (59) je vo svojej domovine považovaná za legendu. Bola o nej zložená populárna pieseň, stala sa hlavnou postavou knižného bestselleru. A to napriek tomu, že od konca 70. rokov do svojho zatknutia v roku 2012 bol jej svetom organizovaný zločin a obchodovanie s drogami. Už v roku 2015 bola prepustená na slobodu. Teraz žije v luxusnom dome a užíva si spoločnosti svojho syna.

Vyrastala obklopená opulentným bohatstvom. Od malička mala vždy všetko, o čo si povedala. Dôvodom bolo, že jej otec bol jedným z mafiánskych „Kapov“ v Guadalajare. Svoje dcérke doprial veľkolepé party, privátne lekcie tanca a piana u najdrahších učiteľov, usporadúval jej výlety, kam si zaumienil. Disneyland alebo najrôznejšie oceanária poznala ako svoje topánky.
Keď ale vyrástla, jej snom bolo stať sa uznávanou investigatívnou novinárkou. Naplneniu jej ambícií prekazila nečakaná udalosť, ktorá schopnej žene otočila nastúpenú cestu o 180 stupňov. V čase, keď tretím rokom študovala komunikáciu na univerzite, ju žiarlivý priateľ uniesol a mesiace držal v zajatí. Počas tej doby postupne stratila nádej na normálny život a dokončenie školy, namiesto toho spadla do besniaceho víru zločinu. Rozhodla sa svoju ctižiadosť nakŕmiť v nebezpečnom svete mexických drogových kartelov.
 
Vedela, že ako žena to v podsvetí ovládanom samými mužmi nebude mať ľahké. Vedela, že pre drogových zločincov je slabšie pohlavie len predmetom na pobavenie a odhodenie. Preto nikdy nespadla do závislosti na všadeprítomnom kokaíne. Mohla tak ľahšie pracovať na svojej odolnosti a trénovať ostré lakte. Ďalšie leta a desaťročia úspešne šplhala po rebríčku mafiánskej hierarchie. Využívala k tomu nielen svoj pôvab a zvodnosť, ale aj vrodenú tvrdosť a drzosť. Bola tiež považovaná za brilantné vodičku a vyhlásenú ostrostrelkyňu.
Vo svete zločinu sa viac než zabývala. Získala v rozsiahlej sieti rešpekt a neskôr aj ohlas. Stala sa najdôležitejšie spojkou medzi dvoma najväčšími kartely v Mexiku a Kolumbii. Jej bohatstvo bolo neslýchané, majetku si nazhromaždila na niekoľko životov dopredu. Svoju zvrátenú „kariéru“ korunovala tým, že sa spriatelila s neslávne známym šéfom mexického obchodu s drogami Joaquínom Guzmánom, nazývaným Krpec, a získala si jeho dôveru. Krpec si teraz odpykáva doživotný trest v americkom väzení.
Pár rokov pred svojím zatknutím bola Beltránová jednou z najbohatších žien v Mexiku. Potom ale spadla klietka. Po niekoľkých rokoch urputného skrývania bola odsúdená na sedem rokov. Súdom sa jej bohužiaľ podarilo dokázať len zlomok z jej zločinov, sedela hlavne za pranie špinavých peňazí. Bola v jednu dobu aj vydaná do USA, neskôr ju však vrátili do Mexika.
Teraz mafiánka žije vo svojom luxusnom dome a v rozsiahlom rozhovore s reportérom britského denníka Guardian od nej zaznelo, že vraj chce dohnať roky, kedy sa nemohla venovať svojmu synovi. Avšak tomu je teraz už cez dvadsať rokov. Hlavnou pravda je, že od prepustenia postupne obnovila svoje staré kontakty a smečka právnikov sa pre ňu snažia získať späť 15 domov, 30 športových áut a približne 300 drahocenných šperkov.
Cez Guardian tiež Beltránová oznámila svetu, že necíti žiadnu vinu. Všetko zlo zvaľuje na mexickú vládu. Obviňuje ju za to, že „rozkvet“ obchodu s drogami a obrovsku zločinnosť s ním spojenú dopustila.
Mafiánka ďalej hrá svoju hru a zrejme sa stále považuje za „Kráľovnú Pacifiku a za ženu ostrejšiu ako tŕne ruže, ale rovnako krásnu“, ako sa o nej spieva v jednej populárnej piesni.