Slávna „La Catrina“ je po smrti, hlási mexická polícia. Podľa tamojších zdrojov sa pri zásahu podarilo zastreliť dvadsaťjedenročnú členku drogového kartelu s názvom Jalisco New Generation, ktorá sa počas svojej krátkej, ale bohatej kariéry podpísala pod desiatky vrážd.

Mexičanka Maria Guadalupe Lopez Esquivelová (†21) bola v krajine známa pod prezývkou „La Catrina“ podľa postavy zo sviatku Dňa mŕtvych. Žena podľa tamojších zdrojov zomrela v piatok, kedy polícia, armáda a národná garda spoločne vnikli do sídla kartelu Jalisco New Generation.

Podľa britského denníka The Sun objavila polícia Esquivelovú, ako sedí zmätená pri stene sídla kartelu a všade na sebe má stopy od krvi. Zo zásahu dokonca vznikol videozáznam, na ktorom sa jeden z vojakov snaží ženu upokojiť tým, že pre ňu už letí helikoptéra. V nej však mladá žena na ceste do nemocnice zomrela.

Mexiko: Polícia chytila bossa povestného drogového kartelu La Familia

Vrahyňa mala vo svojom mladom veku na svedomí smrť najmenej tucta policajtov a neznámeho počtu civilistov. Do kartelu New Generation vstúpila po tom, čo sa zamilovala do jedného z jeho vodcov a prepracovala sa až na miesto jednej z hlavných osôb cez vraždy a únosy, ktorými skupina ovplyvňovala každého, kto pre nich znamenal hrozbu.

Mexiko: Armáda zadržala jedného z lídrov drogového kartelu Sinaloa

Ako uvádzajú analytici, kartel, kde Esquivelová pôsobila, v rokoch 2013 až 2015 značne rozšíril svoju pôsobnosť a trh s drogami ovládal nielen v Strednej, ale aj v Severnej Amerike, Ázii i Európe. Podľa všetkého sa jedná o najväčší gang v Mexiku.
Esquivelová bola mimo svojej kariére vrahyne známa aj na sociálnych sieťach, kde sa rada chválila svojimi krivkami a fotografiami s ťažkými strelnými zbraňami.

Mexiko: Drogová vojna si v apríli vyžiadala viac ako 1400 obetí