Mexiko: Polícia chytila bossa povestného drogového kartelu La Familia

1381

Mexická polícia chytila v utorok podozrivého vodcu povestného drogového kartelu La Familia (Rodina). Ide o najnovší úder gangu, ktorý bol kedysi v Mexiku jedným z najobávanejších.

Federálna polícia zatkla Josého de Jesúsa Méndeza, známeho aj pod prezývkou El Chango čiže Opica, v centrálnom mexickom štáte Aguascalientes na kontrolnom stanovišti na diaľnici.

Nie je jasné, či polícia zatkla jedného z najhľadanejších mexických zločincov náhodou, alebo išlo o koordinovanú bezpečnostnú operáciu.

Až do minulého roka bol drogový kartel La Familia jedným z najobávanejších a najmocnejších v Mexiku, ale smrť jedného z jeho bossov – Nazaria Morenu známeho ako Najšialenejší – spôsobila rozpad kartelu na frakcie. Rivali teraz bojujú o obchod s metamfetamínom a o marihuanové polia po celom západnom Mexiku.

Mexiko: Novinári vydali príručku, ako sa chrániť proti drogovým kartelom

Na hlavu zatknutého Méndeza bola v Mexiku vypísaná odmena dva milióny dolárov (1,39 milióna eur) a takisto po ňom pátrali Spojené štáty americké. Méndez údajne prevzal riadenie kartelu La Familia po Morenovej smrti spolu s ďalšou kľúčovou osobou, Servandom Gómezom.

Legenda mafie, Sandra šéfovala kartelu a kamarátila sa s Krpcom