Venuje sa špeciálnemu druhu výcviku psov – obedience, ktorá býva často označovaná za vysokú školu poslušnosti. Ide však predovšetkým o to upevniť puto medzi psom a človekom. „Trendy výcviku obedience idú cestou prevažne pozitívnych metód, dôraz je kladený na radosť psa zo spolupráce, je vyžadovaná presná ovládateľnosť aj vo veľkých vzdialenostiach,“ hovorí v rozhovore Kristýna Másilková.
Ako sa počas výcviku upevňuje puto medzi majiteľom a psom?
Záleží na type výcviku respektíve druhu športu. V prvom rade je najdôležitejšie výchova a socializácia šteňaťa, až potom môžeme začať s výcvikom. Je to podobné ako u ľudských mláďat, ktoré sa tiež najskôr učí, ako sa správať v spoločnosti, potom nasleduje škôlka, škola. Bohužiaľ na to niektorí majitelia psíkov zabúdajú a tak niekedy vidíme štvormesačné psie batoľa, ktorá sa vie točiť doprava, doľava, ale nevedia sa hrať s rovnako starými šteňatami. Výcvik obedience zlepšuje vzťah pes-psovod vďaka tomu, že obedience je dobre prepracovaná poslušnosť, často je nazývaná vysokou školou poslušnosti. Trendy výcviku obedience idú cestou prevažne pozitívnych metód, dôraz je kladený na radosť psa zo spolupráce, je vyžadovaná presná ovládateľnosť aj vo veľkých vzdialenostiach.
pix-pes-vycvik-2
Čo si myslíte o vodítku? Ako často by na ňom ľudia mali vodiť psa?
Myslím, že záleží predovšetkým na tom, ako je pes vychovaný. Moji psi sú naučení nevšímať si ostatných psov, neobťažujú ľudí, drží sa u mňa a poslúchajú, keď ich oslovím. Zastavujú sa sami pred cestou, odvolám ich v prípade stretnutia s ľuďmi, psami, zverou. Na povel sa obaja priradia k mojej nohe a nasledujú ma. Samozrejme na miestach, kde je vyžadované vodítko, chodia na vodítku. Myslím, že všetci „psičkári“ by mali rešpektovať ostatných. Nemali by nechávať svoje psy obťažovať ľudí, bez opýtania púšťať ich k cudzím psom. Je nutné počítať aj so situáciou, že niektorí ľudia sa psov hodne boja z akéhokoľvek dôvodu. Mali by sme mať rešpekt k ľuďom, ktorí psov nevlastnia. Samozrejmosťou je po svojom psovi upratovať a svojho psieho kamaráta zabezpečiť tak, aby na nikoho neskákal a nenaháňal zver (ani tú mestskú).
pix-pes-vycvik-1
Kedy je vhodné začať psa učiť počúvať a venčiť ho bez vodítka?
Od prvej chvíle, kedy si ho privediete domov. Malé šteňa väčšinou svojho človeka nasleduje, pretože v ňom vidí svojho ochrancu, vodcu, mamu, o ktorú prišlo, hľadá u neho istotu, bezpečie. Je chybou vyžadovať po šteniatku, aby dávalo pred svojím novým pánom prednosť hre s ostatnými psami, aj keď socializácie je samozrejme dôležitá. Hovorím teraz o dvojmesačných šteniatkach u starších psov je situácia iná.
Podľa čoho koncipuje výcvik?
Podľa požiadaviek a schopností psovodov.
Ako by malo podľa vás fungovať odmeňovania psa?
To by vydalo na veľa dlhých článkov. Skúsim stručne. Pes bude robiť to, čo je pre neho výhodné. My ľudia tiež pracujeme za odmenu. Šteňa sa učí – žiaduce správanie, pochvala (= pán má radosť, emócie), odmena (= žrádlo, hračka). Šteňa za žiaduce správanie chválim a odmeňujeme vždy. Tu dávame veľký dôraz na pochvalu emočne podfarbenú, s ktorou si časom v bežnom živote vystačíme aj bez maškŕt. Chybou je dávať psovi len maškrtu alebo balónik a mlčať. Šteňa si pochopí významnosť pochvaly práve pomocou odmeny. Staršie psy potom odmeňujeme pri učení nových cvikov.
Dokážete psa odnaučiť zlozvykom?
Väčšinou to je možné, ale vždy je lepšie zlozvykom predchádzať.
Čo je podľa vás to najhoršie, čo môžete psovi urobiť?
Nechávať ho dlho samotného. Pes je sociálny tvor, ktorý chce žiť so svojou svorkou. Samozrejme, že väčšina z nás chodí na zhruba tretinu dňa do práce, ale potom by pes mal mať možnosť byť so svojím pánom ako je to len možné.
Učíte ľudí, že okrem disciplíny potrebuje pes príslušnú dávku slobody?
Iste, okrem výcviku potrebuje pes relax – voľný pohyb, čuchanie počas prechádzok. Rad plemien chovaných v mestách má rado aj kontakt a hru s ostatnými psami.
Aký je váš názor na bitie psov?
Podobný ako na masívne používanie elektronických obojkov bez akejkoľvek znalosti fungovania týchto výcvikových pomôcok. Negatívny.
Ktorých vlastností si na psoch najviac ceníte?
Toho, že nevie hovoriť. Teraz vážne, pes má vždy radosť, keď prídete domov. Psy sú večné deti radujúci sa z vašej prítomnosti. Užívajú si každého dňa, nezaoberajú sa minulosťou, neobávajú sa budúcnosti. Dokážu odpustiť vaše chyby.