Vyrazia za ním a snažia sa ho hľadať. Pes sa po zabehnutí ale väčšinou vracia späť na miesto, kde ste ho videli naposledy, alebo kde videl on vás.

Dôležité teda je vytrvať. Psovi môže trvať aj niekoľko hodín než sa vráti späť na miesto, odkiaľ odbehol. Samozrejme sa môže stať, že odísť musíte. Pokiaľ je to teda nevyhnutne potrebné, môžete na mieste nechať kus svojho oblečenia. Na miesto sa ale vráťte hneď, ako to bude možné. Výnimočné nie je ani to, že sa pes vráti až na druhý deň.

 Keď sa pes  nevracia 

Keď sa pes nevracia a má čip, kontaktujte Národný register majiteľov zvierat, telefónne číslo funguje nonstop. Priebežne tiež môžete kontrolovať stránky registra, kde sa neustále objavujú noví a noví stratení psi. Oplatí sa tiež skontrolovať stránky všetkých psích útulkov v okolí.
Skúste tiež zavolať do veterinárnych ordinácií v okolí miesta, kde sa pes zabehol. Na viditeľné miesta v ordináciách, kde sa vám pes stratil, Vylepte letáčiky s kvalitnou fotkou, telefónnym číslom a prípadnú odmenou.

 Využite sociálne  siete 

Svojmu psovi vytvorte na sociálnych sieťach účet a pridajte na neho čo najviac fotografií. Poproste svojich priateľov, aby stránku zdieľali a pomohli vám tak s hľadaním. Profil potom čo najčastejšie aktualizujte. Pomerne dôležité tiež je o strate psa hovoriť v okolí vášho bydliska. Keď sa o zabehnutie psa budete baviť so susedkou, zvyšujete okruh ľudí, ktorí vám s hľadaním, hoci pasívne, môžu pomôcť.