Marihuana bude legálne v ďalších troch štátoch, rozhodli Američania

499

V Colorade a Severnej Dakote odmietli opatrenia namierené proti potratom a v Arkansase odhlasovali koniec alkoholovej prohibície.

V hlavnom meste USA skoro 65 percent voličov podporilo opatrenia, ktoré dospelým umožní držať až 57 gramov marihuany pre osobnú potrebu a pestovať doma až šesť rastlín konope. Washingtonský návrh nepovoľuje maloobchodný predaj marihuany. Legalizáciu marihuany v oblasti Washingtonu požadovalo zoskupenia Iniciatíva 71. Mnoho hlasujúcich, ktorí sa v utorok vypravili k voľbám, spájali svoju podporu tejto kampani s tým, čo nazývali sociálnou spravodlivosťou. Legalizácia podľa nich ukončí zatýkanie a diskrimináciu užívateľov marihuany, predovšetkým černošských mladíkov, napísal denník The Washington Post.

Pre legálne užívanie marihuany sa vyslovili aj hlasujúci v Oregone a na Aljaške, kde by tiež mala byť zavedená sieť regulovaných obchodov s konopou podobných tým, ktoré po voľbách v roku 2012 už fungujú v Colorade a v štáte Washington.

Marihuana prišla na pretras aj na Floride, kde sa rozhodovalo o tom, či tu bude legálne používať takzvanú liečebnú marihuanu. Príslušný pozmeňovací návrh floridskej ústavy však voliči podľa predbežných výpočtov televízie CNN tesne odmietli.