Matka džihádistov žaluje Francúzsko. Chce odškodné za synov odchod do Sýrie

813

Francúzka žaluje vládu kvôli tomu, že dopustila, aby jej šestnásťročný syn odišiel bojovať do vojny v Sýrií. Žiada odškodné 110 tisíc euro. Rokovania súdu v Paríži začalo v stredu.   

Mladý Francúz spoločne s tromi kamarátmi odišiel z Nice na konci decembra 2013. Jeho rodina nemala potuchy o tom, čo sa chystá urobiť. Letel do Turecka, kde sa po zemi vydal do susednej Sýrie, píše agentúra AFP.

Právna zástupkyňa rodiny Samia Maktoufová uviedla, že „Turecko je notoricky známa cesta do Sýrie“. „Polícia sa dopustila závažnej chyby, ak ide o maloletého bez sprievodu, ktorý má jednosmernú letenku do Turecka a cestuje bez batožiny,“ povedala.

Matka, ktorá je praktizujúci katolíčka, žiada odškodné od vlády pre seba a svoje tri deti. „Nezaujímame sa o peniaze, ale vieme, že sa stala chyba. Odchody mladistvých za džihádom musí skončiť,“ vysvetlila Maktoufová.

Žena so synom telefonicky hovorila, takže vie, že je stále v Sýrii a nažive. Na rozdiel od jedného z jeho kamarátov, ktorý nedávno zomrel. Právna zástupkyňa uviedla, že práve kvôli tomu Francúzka nebola v stredu na súde, pretože je „zničená“ touto správou.

Ministerstvo vnútra zaslalo rodine list, v ktorom píše, že nie je zodpovedné za chlapcov odchod, pretože nebol vyšetrovaný a ani neexistuje žiadny zákon, na základe ktorého by mu mohlo zabrániť v odchode.