Motoristický sviatok na Slovakia Ringu

672

„Sme stopercentne pripravení na usporiadanie pretekov tohto významného seriálu, ktoré sa u nás uskutočňujú už po piaty raz,“ konštatoval na tlačovej konferencii v Crown Plaza generálny riaditeľ Slovakia Ringu Pavel Čulík.

Súčasne informoval o niektorých novinkách: „Cez zimnú prestávku sme urobili veľa podstatných úprav z hľadiska bezpečnosti trate. Dobudovali sme bezpečnostné bariéry hlavnej rýchlostnej plochy, pre bezpečnosť jazdcov sme do okruhu zabudovali nové gumové bezpečnostné bariéry.“

Seriál WTCC sa jazdí od roku 2005 a riadi sa princípom „real cars, real racing“, teda všetky vozidlá majú svoj základ v bežne dostupných, civilných modeloch. Vozidlá sú výkonovo vyrovnané, čo zaručuje divácky zaujímavé preteky typu „nárazník na nárazníku“.

Na najpopulárnejšom motoristickom podujatí u nás sa predstavia viacerí špičkoví jazdci, vrátane víťazov I. časti 12-dielneho seriálu na francúzskom okruhu Paul Angličana Roba Huffa (Honda Civic WTCC) a úradujúceho majstra sveta Argentínčana José Mariu Lópeza (Citröen C-Elysée WTCC.).

Na štarte bude aj bývalý pilot F1 Talian Gabriele Tarquini (LadaVesta WTCC), ktorý má na svojom konte 37 štartov v Grand Prix.

„Okruh na Slovakia Ringu sa mi páči, je technicky náročný. Je dobré, že sú na ňom aj široké úseky, ktoré umožňujú predbiehať.“

Jedným z účastníkov seriálu WTCC je aj Maďar Norbert Michelisz. „Verím, že môj štart dotiahne na Slovensko aj veľa maďarských fanúšikov. Okruh Slovakia Ring patrí medzi moje najobľúbenejšie.“

Slovensko nemá v seriáli WTCC zastúpenie.

Svetovou novinkou je nová časová súťaž Značky proti chronometru (WTCC MAC3). Podľa vzoru Tour de France v nej továrenské značky bojujú o najrýchlejší čas. Napínavú časovku zažijú diváci bezprostredne po sobotňajšej kvalifikácii. Vo Francúzsku vyhral Citröen len 0,030 s pred tímom Lada.

Program:
Piatok 15. apríla
Od 9.15 do 17.45: voľné tréningy a kvalifikácie sprievodných podujatí, testovanie FIA WTCC.

Sobota 16. apríla
Od 8.45: voľné tréningy FIA WTCC, kvalifikácie a preteky sprievodných podujatí
14.00: kvalifikácia 1 FIA WTCC
14.25: kvalifikácia 2 FIA WTCC
14.40: kvalifikácia 3 FIA WTCC
15.00: FIA WTCC – časovka MAC3.

Nedeľa 17. apríla
8.45: preteky sprievodných podujatí
12.10: otváracie preteky FIA WTCC
14.15: hlavné preteky FIA WTCC.

Poradie v MS FIA WTCC po prvých pretekoch:
1. José Maria López (Arg.) 38 b
2. Tiago Monteiro (Portug.) 34
3. Rob Huff (V. Brit.) 33 b.