Pražská polícia na víkendovom veľtrhu marihuany a liečivých rastlín Cannafest na Výstavisku zadržala 35 ľudí pre podozrenie zo spáchania trestného činu. V 26 prípadoch ide o prechovávanie omamnej a psychotropnej látky a jedu, sedem ľudí je podozrivých z nedovolenej výroby drog. Ďalší človek skončil na policajnej stanici kvôli výtržníctvu a iný pre podozrenie z násilia proti úradnej osobe, informovala v pondelok policajná hovorkyňa Andrea Zoulová.

Cannafest pravidelne každý rok sprevádzajú kontroly návštevníkov zo strany polície. Podľa usporiadateľov ide o bežnú kontrolnú činnosť, s políciou spolupracujú. Návštevníkov okrem iného vopred na svojom facebooku aj priamo na mieste upozorňujú, čím môžu v oblasti drog porušiť zákon alebo ako sa majú správať pri policajnej kontrole. Vlani skončilo vo vyšetrovacej cele 33 ľudí.

Skontrolovali viac ako 700 ľudí

Celkovo policajti v areáli Výstaviska skontrolovali viac ako 700 ľudí. Zistili pritom 263 priestupkov, väčšinu z nich vyriešili uložením sankcie v blokovom konaní. „Kriminalisti v rámci veľtrhu zaistili 220 kusov plodníc lysohlávok, cca 900 gramov marihuany, 27 gramov hašiša, štyri gramy pervitínu a tri gramy kokaínu,“ dodala Zoulová.
Medzinárodný veľtrh Cannafest sa konal od piatku do nedele, navštívili ho tisíce ľudí. Predstavilo sa na ňom 250 firiem z 25 krajín sveta, čo je zatiaľ najväčší počet vystavovateľov v jeho sedemročnej histórii. Vystavovatelia ponúkali konopnú kozmetiku, oblečenie z konope, potraviny s kanabisom, pestovateľskú techniku, semená konope a fajčiarske potreby. Súčasťou podujatia boli odborné konferencie.

pix-marijuana-998664_960_720

Marihuana je v Česku zrejme najrozšírenejšou nelegálnou drogou. V krajine je povolené siatie iba niekoľkých odrôd technického konope. Priaznivci marihuany zloženej z usušených a rozomletých listov či kvetovej časti užívajú konope indické – Cannabis indica, ktoré obsahuje mnohonásobne vyššia koncentrácia THC.
Vládne nariadenie určuje limity pre držanie drog. Prechovávanie do 15 gramov marihuany je podľa neho priestupkom, v prípade držania väčšieho množstva ide o trestný čin, za ktorý môžu súdy uložiť až rok väzenia. Pri pestovaní do piatich rastlín konope ide o priestupok, nad tento počet potom o trestný čin.

pix-marihuanaLiečba marihuanou je v tuzemsku legálna, a to na zmiernenie ťažkostí dospelých s rakovinou, sklerózou multiplex či AIDS. V praxi sa však zatiaľ príliš nevyžíva.