Našiel sa chrám „Lietajúceho boha“, kde obete sťahovali z kože za živa

670

Archeológovia v Mexiku našli chrám zasvätený Xipe Tótecovi čiže lietajúcemu bohu. Tento boh je spojený s rituálnymi krvavými obeťami, pri ktorých boli nebožtíci sťahovaný z kože.

Oltár, sochy, stĺpy a ďalšie pozostatky chrámu boli objavené na archeologickom nálezisku Ndachjian v mexickom štáte Pueblo. V tomto štáte sa nachádzalo centrum kultu Lietajúceho boha. Ndachjan bol postavený ľuďom Popoloca medzi rokmi 100 -1200. Neskôr bola oblasť dobytá Aztékmi, ktorí so sebou priniesli kult Lietajúceho boha a postavili mu chrám.

Lietajúci boh bol veľmi dôležitý boh v aztéckom polyteistickom systéme. Pretože bol spojený s plodnosťou a úrodou. Pri slávnostiach zasvätených tomuto bohu zvaných Tlacaxipehualiztli boli obetovaní ľudia nútení spolu bojovať v akejsi obdobe gladiátorských hier alebo boli jednoducho zastrelení šípom. Potom boli stiahnutí z kože a v týchto kožiach chodili odetí kňazi kultu Lietajúceho boha.

Vedci našli v chráme dokonca pozostatky špeciálnych otvorov, kde boli kože mŕtvych natiahnuté a vystavené. Boli tiež nájdené tri sochy Lietajúceho boha. Najväčšia z nich mala 80 cm na výšku. Je oblečená v tuniku a cez rameno má prehodenú stiahnutú kožu. Práve táto socha je hlavným dôkazom, že miesto slúžilo práve k týmto krvavým rituálom.