Neuveriteľný príbeh ženy, ktorá prežila zásah meteoritom

1703

Aká je pravdepodobnosť, že na vás spadne meteorit? Podľa nedávnej štúdie Tulanovej univerzity v Tuscaloosa 1:1600000. Do menšieho čísla sa v roku 1954 vliezla Američanka Ann Hodges.

Ann Hodges žila spoločne s manželom Eugenom v obci Sylacauga v Alabame. Osudného 30. novembra si išla po obede dať krátkeho šlofíka. Namiesto toho ale bola zasiahnutá meteoritom, ktorý prepadol stropom spálne a od rádia sa odrazil k jej boku. Tam po sebe zanechal obriu modrinu.

Keď sa na horninu prišiel pozrieť genealóg z neďalekého kameňolomu, viac ako trojkilogramový meteorit bol ešte stále teplý. Hoci potvrdil, že sa jedná o objekt z vesmíru, dohady miestnych boli rôzne. Očití svedkovia vypovedali, že oblohu ožiarilo červené svetlo pripomínajúce žiarenie u oblúkového zvárania alebo vybuchujúcu rímsku sviecu.

Existovali teórie, že mohlo ísť o kus havarovaného lietadla alebo dielo Sovietov. Bolo to predsa len obdobie studenej vojny. Kameň si na pozorovanie preto radšej vzalo americké letectvo, ktoré ale nakoniec potvrdilo mimozemský pôvod. Po ich testovanie sa meteorit znovu vrátil k Ann.

„Mám pocit, že meteorit patrí mne. Myslím, že to bol boží zámer. Bola som to koniec koncov ja, koho zasiahol!“ nechala sa vtedy počuť.

Hodgesovci ale boli iba podnájomníci, a tak si zálusk na horninu začala robiť skutočná majiteľka domu Birdie Guy. Manželov dokonca dohnala k súdu. Pod nátlakom verejnosti svoju žalobu však stiahla. Keď bol meteorit opäť v plnom vlastníctve Hodgesových, Eugene dostal nápad, že by ho mohli dobre speňažiť. Jediná ponuka Smithsonovho inštitútu bola na ich očakávania ale príliš nízka a po dvoch rokoch ho nakoniec venovali Múzeu prírodnej histórie Alabamskej univerzity, kde si ho dodnes môžete prezrieť.

Ann neskôr prekonala nervový kolaps, ktorý bol z veľkej časti pravdepodobne spôsobený práve celou kauzou s meteoritom. Kým do (ne)šťastného zásahu to bola obyčajná dedinská žena, po ňom sa stala stredobodom pozornosti, čo jej nerobilo psychicky dobre. V roku 1964 sa od manžela odlúčila a v roku 1972, len 52 rokoch, nakoniec zomrela na zlyhanie obličiek v opatrovateľskom ústave.