Za brutálnu vraždu vyfasoval Václav 18 rokov. Predavačku bodol štrnásťkrát

440

S osemnásťročným trestom odišiel v pondelok od libereckého súdu Václav M. (40), ktorý v januári zavraždil predavačku večierky. Štyridsaťdeväťročnej Vietnamke zasadil 14 rán nožom. K činu sa Václav M. priznal. Večierku na okraji Liberca prepadol, pretože potreboval 5 tisíc korún na nájomné, inak mu hrozilo vysťahovanie z ubytovne.

Trest je súhrnný, obžalovaného už skôr potrestal okresný súd ôsmimi mesiacmi väzenia za neplatenie výživného. Krajský súd Václavovi M. tiež uložil povinnosť zaplatiť manželovi zavraždenej dva milióny korún za nemajetkovú ujmu a vyše 32 tisíc korún za náklady na pohreb. Trest nie je právoplatný, štátna zástupkyňa i obžalovaný si ponechali lehotu na rozmyslenie.

Obžalovanému, ktorý pôvodne vystupoval ako druhá obeť, za vraždu spôsobenú zvlášť trýznivým spôsobom hrozilo 15 až 20 rokov, prípadne výnimočný trest. Podľa predsedníčky senátu Evy Drahotová bolo pri uložení trestu zohľadnené, že pri vyšetrovaní s políciou spolupracoval a činu ľutoval. Za poľahčujúcu okolnosť senát neuznal argument obhajoby, že Václav M. takto konal vo finančnej tiesni a hrozilo mu vysťahovanie. „To sa môže stať hocikomu v našom štáte a za to predsa nikto nikoho nesmie zabiť,“ uviedla Drahotová.

Desivé detaily vraždy

Podľa obžaloby muž vbehol do predajne potravín 5. januára okolo 8:40. Obehol pult, niekoľkokrát drobnú ženu udrel rukou a potom zobral nôž z pultu a začal do ženy bodať. Pri jednom údere sa nôž zlomil a čepeľ uviazla v krku napadnuté. Páchateľ potom uchopil ďalší nôž a predavačku odtiahol do skladu, kde spadli na zem. Opakovane ju podľa spisu ďalej bodal a potom ešte udrel dvoma fľašami od piva do hlavy.

Naši ľudia v zahraničí: Bezdomovec Polák v Prahe brutálne ubil dve ženy. Súd mu potvrdil trest 35 rokov

Obžalovaný sa najprv snažil vystupovať ako svedok. Udalosť nahlásil a so stredne ťažkým bodným zranením bol prevezený do libereckej nemocnice, kde podstúpil operáciu. Pôvodne tvrdil, že vietnamskú predavačku napadol nožom neznámy útočník, a keď sa ju snažil brániť, tak napadol aj jeho.  Mal smolu, lebo útok na predavačku zachytili kamery v predajni.