Než sa Ozzy Osbourne stal kráľom Heavy metalu, zažil otrasné detstvo a dospievanie

3827

Legendárny spevák a priekopník heavy metalu Ozzy Osbourne na pódiu síce pôsobí ako tvrďák, ale ako sám priznáva, za maskou temného rockového boha sa skrýva ustráchaný chlapec, poznačený šialeným rodinným prostredím a sexuálnym zneužívaním. Svojích démonov a strach zaháňal drogami a alkoholom a s chudobou sa sprvu potýkal nie práve šťastným spôsobom – vlámaním a krádežami.

Ozzy Osbourne vyrastal v priemyselnom Birminghame, mal päť súrodencov a obaja jeho rodičia pracovali ako robotníci. Osem členná rodina žila v malom domčeku, kde si musela vystačiť len s dvoma spálňami, a vždy mala hlboko do vrecka. Kvôli permanentnému nedostatku peňazí sa Ozzyho rodičia ustavične hádali. Otec bol alkoholik a svoju manželku často bil. Osbourne spomína, ako mal v detstve len jeden pár topánok, jeden pár ponožiek, jedny nohavice a jednu bundu, ale žiadne spodnú bielizeň. Močiť musel do vedra v spálni. Všetci mali na posteliach špinavé prestieradlá a občas miesto prikrývky používali kabáty.

Ani v škole to Osbourne nemal zrovna ľahké. Trpel dyslexiou, a keď sa snažil presadiť ako spevák v školských muzikáloch, spolužiaci sa mu vysmievali, že má hlas ako dievča. Najväčšiu traumu zažil v jedenástich rokoch, keď ho začali sexuálne obťažovať dvaja starší chlapci, ktorí si na neho zakaždým počkali, keď sa vracal domov zo školy. „Donútili ma stiahnuť nohavice… zrazili ma na zem, dotýkali sa ma a… bolo to strašné. Prvýkrát sa to stalo v prítomnosti mojej sestry June, čo sa ma oveľa horšie a viac dotklo,“ prezradil slávny spevák v rozhovore pre britský denník Daily Mail.

Situácia sa ďalšie dni a týždne opakovala, až sa mu zdalo, že toto peklo nemá konca. Nevedel, ako sa brániť. Zveriť sa rodičom si netrúfol, v tom čase sa o takých veciach medzi ľuďmi nehovorilo. Bol plný strachu a hanby, ale svoje emócie potláčal. Avšak toto trauma ho na celý život poznačilo.

„Všetko, s čím sa ako dieťa stretnete, vás neskôr ovplyvňuje. Keď budujete múr na chatrných základoch, bude značne nestabilný, až ju dokončíte,“ vysvetľoval neskôr.

Z traumatizovaného tínedžera však časom vyrástol frontman jednej z najpopulárnejších kapiel svojej doby – Black Sabbath. A zatiaľ čo na pódiu suverénne vyvádzal ako šialený čarodejník, ktorý si vyslúžil prezývku Princ Temnoty, vo vnútri sa triasol permanentnou nervozitou. „V sedemdesiatych rokoch som možno vyzeral sebaisto, ale bol som väčšinu času sfetovaný,“ priznal.

Na šikmej ploche

Bolo mu 14, keď prvýkrát počul z rádia hrať Beatles ich slávny song „She Loves You“. „Táto pieseň zmenila môj život,“ povedal Osbourne. Rovnako ako mnoho mladých ľudí tej doby aj on prepadol Beatlemanií a začal snívať o tom, že bude hudobníkom. „Vedel som, že raz budem rocková hviezda,“ povedal.

Zo všetkého najskôr ale potreboval peniaze. Ako vyšiel základnú školu, nastúpil v pätnástich do zamestnania ako asistent inštalatéra. Lenže si odrezal kus palca a museli mu ho zošiť. Potom sa ako jeho otec vyučil nástrojárom, ale ani u tejto profesie dlho nezostal. Dva roky porážal dobytok na bitúnkoch, skúšal sa živiť ako maliar izieb a dokonca sa nechal zamestnať u pohrebnej službe. Muzike sa najviac priblížil, keď pracoval v závode, kde sa vyrábali trúby do áut. Žiaden div, keď neskôr vyhlási: „Najviac sa mi páči heavy metal, pretože je najhlučnejší.“

Problém bol v tom, že mal stále nízky príjem. Omrzelo ho drieť sa pre druhých a rozhodol sa pre kriminálnu činnosť. Vlámal sa do jednej ubytovne a ukradol televízor. Keď preliezali múr, neudržal balans a spadol na zem s televíziou. To ho však neodradilo od ďalších zlodejčín. Väčšinou to však nepremyslel. V noci sa vlámal do obchodu, a pretože v tme nevidel, miesto oblečenia pre dospelých, ktoré zamýšľal predávať po krčmách, odcudzil detský textil. Navliekol si síce pracovné rukavice, lenže také, ktoré mali ustrihnuté špičky prstov, a tak po sebe zanechal odtlačky. Prirodzene ho policajti chytili. Niekoľko týždňov si odpykal vo väzení, pretože otec odmietol zaň zaplatiť pokutu – svojmu synovi chcel udeliť výchovnú lekciu.

Po prepustení z väzenia, kde si nechal na kĺb ľavej ruky vytetovať svoje meno OZZY, skončil Osbourne v nemocnici na infúziách po tom, čo preletel pri bitke s tromi mužmi preskleným oknom.

Heavy metal, alkohol a drogy

Keď sa jedného dňa mladý Osbourne potĺkal po ulici a hľadal, do čoho by zase pichol, stretol svojho starého kamaráta z detstva, ktorý mu zveril, že zrovna zakladá kapelu Approach a hľadá speváka. „Ja som spevák!“ Vyhŕkol Ozzy. Hneď bežal domov a nejako dokázal presvedčiť otca, aby mu požičal 50 libier na kúpu mikrofónu a zosilňovača. Hudba kapely Approach však Ozzymu nesadla, tak ju skoro opustil a pridal sa k skupine Music Machine, ale ani tam nevydržal dlho. S kamarátom Terencom „Geezerom“ Butlerom v roku 1967 založili kapelu nazvanú Rare Breed, ale tá sa už po dvoch vystúpeniach rozpadla. Zlomový okamih prišiel v januári roku 1969, kedy s gitaristom Tommy Iommim, basistom Geezer Butler a bubeníkom Billom Wardom založili kapelu, ktorá si pôvodne hovorila Polka Tulk, ale neskôr vošla do histórie pod názvom Black Sabbath.

Popularita tejto skupiny rýchlo stúpala. S tým tiež pribúdalo peňazí. Ozzy, ako aj iní ľudia, ktorí pôsobili v šoubiznise, začal holdovať alkoholu a drogám. To sa však členom kapely nepáčilo a Ozzyho z kapely v roku 1978 vylúčili. Ozzy potom strávil nasledujúcich niekoľko týždňov v hotelovej izbe len s alkoholom a drogami.

Robbie Williams: Dnešné popové hviezdy sú nudné, pretože neberú drogy

Ozzy sa potom vydal na sólovú kariéru, ktorá bola veľmi úspešná. Jeho manažérkou sa stala Sharon Ardenová, ktorá bola nielen jeho partnerkou v práci, ale aj v súkromnom živote. Práve jej Osbourne vďačí ako za svoje úspechy, tak aj za to, že vôbec prežil. Keď v roku 2002 Sharon ochorela rakovinou hrubého čreva, dala Ozzymu nekompromisne na vybranie: „Buď ja, alebo alkohol.“ A odsťahovala sa od neho. Osbourne hneď na druhý deň nastúpil protialkoholickú liečbu.

Od roku 2010 spevák tvrdí, že skoncoval s alkoholom i drogami. „Štyridsať rokov som bol prakticky stále opitý. Jednu dobu som do seba obracal štyri fľaše koňaku denne… Mám veľký šťastie, že som ešte nažive. Drogy a chlast boli sranda, ale malo to samozrejme aj zlé stránky. Avšak s tým všetkým je koniec. udržiavam sa fit, nefajčím, nepijem a neberiem drogy, len endorfíny,“ zaprisahal sa Ozzy a so svojím charakteristickým zmyslom pre humor dodával: „Každopádne som zázrak medicíny. Myslím, že až umriem, moje telo by mali dať do Múzea prírodnej histórie.“

James Franco: Alkohol, drogy a iné závislosti ma priviedli do depresie