Chemické zbrane podľa neho nie sú nevyhnutné a nie sú ani príliš účinné. Asad v libanonských novinách Al – Abchár zažartoval, že Nobelovu cenu za mier mal tento rok získať on.
Nobelovu cenu za mier tento rok dostala organizácie pre zákaz chemických zbraní ( OPCW ), ktorá od začiatku októbra pracuje na likvidáciu sýrskeho chemického arzenálu. Asad na to pristúpil na návrh Ruska, ktoré tak Sýrii ušetrilo plánované americke vojenske odvety za augustový chemický útok pri Damasku.
K chemickým zbraniam a ich účinnosti Asad listu povedal, že lepšiu ochranu ako ony poskytuje politická rovnováha. Pritom sa zmienil o vetu, ktorá v Bezpečnostnej rade OSN za súčasného sýrskeho konfliktu trikrát použili jeho spojenci Rusko a Čína.
To, prečo už nepotrebuje chemické zbrane, vraj má tri dôvody. Jednak vraj má Sýria tak moderný raketový arzenál, že je schopná nepriateľa zastrašiť už v prvých chvíľach prípadného konfliktu. Ďalej vraj v minulých 20 rokoch veľmi pokročili metódy ochrany proti chemickým zbraniam. Asad sa zmienil o tom, že Izrael pri najmenšom napätí v regióne okamžite distribuuje občanom plynové masky, takže v prípade chemického útoku na Izrael by boli tieto zbrane málo účinné.

















































