Čína vykročila do nového roku zahalená smogom. Niektorí Číňania sa rozhodli všadeprítomný smog jednoducho ignorovať. Na internete sa rozšírila fotka párov, ktoré vzdorovito tancujú pod šírym nebom, hoci je sotva vidieť na pár metrov. Úrady medzitým plánujú zavedenie špeciálnych hliadok, ktoré majú trestať vonkajšie grilovanie či pálenie odpadkov.

Ľudia v uliciach veľkých čínskych miest už si časom zvykli na každodenné nosenie masky na tvár, ktorá sa stala bežným doplnkom. Tento rok však už niektorí prestávajú mať s rastúcim znečistením ovzdušia trpezlivosť.

    „Túto zimu som prvýkrát uvažoval, že sa odsťahujem. Môj trojročný syn a rodičia sú každý deň zavretí doma a nikam nevychádzajú. Je toto život?“ Zveril sa denníku The New York Times manažér internetovej firmy Lu Sin. Sám pritom dýchal skrz masku pripojenú na elektrický vzduchový filter.

Iní volia odlišnú taktiku ako Lu Sin a smog jednoducho ignorujú. V parkoch ďalej cvičia či tancujú. Na internete sa rozšírila fotografie amatérskych tanečníkov, ktorých súčasná smogová situácia nijako nevyviedla z dennej rutiny.

Aj keď svetové médiá píšu o „airpocalypse“ (vzduchové apokalypse), pary pod holým nebom v meste Fu-jang v provincii An-chuej, ďalej pokračovali vo svojom foxtrotu, aj keď sotva videli na pár krúžiaci v otáčkach kus od nich. „To najdesivejšie nie je smog, ale to, ako sme otupeli a zvykli si na to,“ stojí v jednom z komentárov pod fotkou na čínskom webe 163.com.

Smog pritom priamo ohrozuje život Číňanov. Štúdia publikovaná na konci roka 2016 uviedla, že smog je zodpovedný za tretinu úmrtí vo veľkých čínskych mestách. Podľa inej štúdie skrátilo znečistené ovzdušie v niektorých regiónoch priemernú dĺžku života o 5,5 roka.

Číňania si uvedomujú, že im „mliečny“ vzduch škodí a najviac sa strachujú o deti a starých ľudí. Niektoré školy v Pekingu tak majú pod tlakom rodičov konečne inštalovať do tried čističky vzduchu.