Tenistovi Novakovi Djokovičovi hrozí v Srbsku kvôli porušeniu izolácie pokuta, alebo dokonca väzenie, tvrdia tamojší právnici. Najpravdepodobnejší je ale podľa nich variant všeobecne prospešných prác. Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že športovcovo správanie sa javí ako „zjavné porušenie“ pravidiel. Vyšetrovaný je navyše aj v Španielsku, kde zrejme porušil núdzové opatrenia pre vstup do krajiny.

Upozornil na to denník The Guardian. Djokovič v stredu priznal, že sa po pozitívnom teste na koronavírus, teda s vedomím nákazy, zúčastnil na rozhovore pre denník L’Équipe. Tridsaťštyriročný tenista nie je očkovaný proti covidu-19. Výnimku na cestu na Australian Open dostal na základe prekonaného ochorenia. Austrálska vláda zvažuje odobratie jeho víza a deportáciu svetovej jednotky.

Právnici v Srbsku miestnym novinárom povedali, že porušenie prísnych pravidiel izolácie v krajine je trestným činom podľa článku 248 trestného zákonníka a hrozí zaň pokuta alebo trest odňatia slobody až na tri roky. Djokovič ako významná verejná osobnosť by v prípade uznania viny mohol dostať exemplárny trest. Podľa právnikov by však mal mať možnosť vyjednať si príkaz všeobecne prospešných prác.

V počiatočných fázach pandémie bolo niekoľko Srbov, ktorí mali pozitívny test, odsúdených na trest odňatia slobody až na tri roky za to, že nesplnili povinnú dvojtýždňovú izoláciu. Aktuálnejšie tresty bývajú spravidla pokuty približne 150.000 dinárov (cez 1.270 eur), pripomenul The Guardian.

Šokujúce ponuka pre krásnu modelku! Za 60 tisíc euro zvedieš Djokoviča!

Podľa premiérky Brnabičovej by mal Djokovič vysvetliť to, čo označila za „šedú zónu“. „Ak ste pozitívni, musíte sa izolovať,“ povedala srbská premiérka spravodajskému serveru BBC a dodala, že pokiaľ hráč porušil pravidlá, bude sa musieť poradiť s „príslušnými orgánmi“.

Brnabičová ďalej uviedla, že nevie iste, „kedy vlastne výsledky dostal“. Povedala, že nesúhlasí s jeho odmietavým postojom k očkovaniu. Djokovič je „jedným z veľkých srbských šampiónov“, dodala s tým, že dúfa, že bude môcť na turnaji hrať. Prvý grandslam sezóny začína v pondelok.

"Všade tu páchne marihuana, začínam mať závrat," žartoval Djokovič,

Problémy so srbskému tenistovi len kopia. Pod drobnohľadom je teraz aj v Španielsku, kde zrejme porušil platné nariadenia pre vstup do krajiny. Španielske diplomatické zdroje vraj potvrdili, že Djokovič nezískal súhlas pred odchodom z Belehradu po Vianociach. Vláda v stredu nariadila vyšetrovanie.

Server nemeckého magazínu Spiegel v stredu upozornil, že pozitívny test na koronavírus, ktorý umožnil srbskému športovcovi pricestovať do Austrálie, môže byť zmanipulovaný. Pri kontrole daného QR kódu sa redaktorom najprv test ukázal ako negatívny. Navyše existuje podozrenie, že test nie je zo 16. decembra, ako tvrdí Djokovič, ale o desať dní novší.

Djokovič by sa nikdy nemal vzdať Vajdu, hovoril Goran Ivaniševič

Dvadsaťnásobný grandslamový víťaz, ktorý je odporcom vakcinácie, síce dostal výnimku z povinného očkovania pre účasť na Australian Open, úrady mu však vízum zamietli. Djokovič vďaka procesnému pochybeniu imigračných úradníkov rozhodnutie zvrátil na súde a bol do krajiny vpustený. Stále mu však hrozí vyhostenie, ktoré môže nariadiť austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke.

Austrálsky vicepremiér Barnaby Joyce vyhlásil, že väčšina Austrálčanov nesúhlasí s tým, aby srbský tenista na turnaji hral. „Väčšina z nás si myslela, že keď pán Djokovič nebol dvakrát očkovaný, bude požiadaný, aby odišiel,“ povedal Joyce dnes televízii Nine Network. „Nu, to bol náš názor, ale nebol to názor súdu,“ rozviedol.

Zomrel bojovník proti pandemickým opatreniam. Zabil ho Covid!

„Drvivej väčšine Austrálčanov sa nepáči myšlienka, že niekto druhý, či už je to tenista, španielsky kráľ alebo anglická kráľovná, sem môže doraziť a mať iné pravidlá, než s akými sa musia vysporiadať všetci ostatní,“ dodal.