Pomáha aj hypnóza

Čo to pre nás znamená? Predovšetkým nádej pre ľudí, ktorí trpia na podráždenie žalúdka a čriev. Pre túto chorobu je typické, že bežné vyšetrenia sú negatívne, a zdá sa, že človek je celkom zdravý. Dnes však už lekári vedia, že existuje neuróza čriev. V podstate ide o to, že „mozog“ v bruchu chybne signalizuje mozgu v hlave svoje ťažkosti. Najmenšie podráždenie, nadúvanie, aj obyčajné „vetry“ preto postihnutý pociťuje ako bolesti.

Zväčša ide o súčasť psychických porúch, ako sú depresie, neodôvodnený strach a podobne. Toto všetko by sa malo pri vyšetrení brať do úvahy. Pri liečbe sa osvedčila kombinácia liekov a psychoterapie. Dokonca i hypnóza sa ukázala ako účinná terapia. Veľké nádeje vkladajú lekári aj do liekov, ktoré ovplyvňujú signály brušného „mozgu“. Zatiaľ sa ešte pracuje na odstránení ich vedľajších nežiaducích účinkov.

 

Chráni našu imunitu

„Mozog“ v bruchu riadi aj náš imunitný systém. Dokázalo sa, že práve tam sídli až 70 percent všetkých obranných buniek. Nie div, veď práve vnútornosti sú ideálnym prostredím pre baktérie a plesne. Mnohé z nich podporujú trávenie, iné sú príčinou viacerých chorôb. A práve ochranné bunky sa starajú o to, aby obidva druhy baktérií boli v rovnováhe. Ak sa rovnováha naruší, objavujú sa alergické prejavy. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že aj často sa vyskytujúci chronický zápal čriev /Morbus Crohn/ je následkom „nedorozumenia medzi našimi dvoma mozgami“.

-ko-