Pokus o rekord skončil smrťou Skydiver. Neotvoril sa mu padák

688

Početná formácia sa vo štvrtok 3. apríla pokúšala nad Arizonou o vytvorení formácie, ktorá by vďaka farebne odlíšeným kombinézam vyzerala ako preskupujúce sa sklíčka kaleidoskope na nebi. Počasie pokuse prialo, let prebiehal v poriadku. Skydiver opustili celkom desať lietadiel v šiestich tisícoch metrov, aby sa rútili k zemi voľným pádom o rýchlosti 190 kilometrov za hodinu. Na to, aby formácie stihli vytvoriť, mali osemdesiat sekúnd. Za tragédiu môže nefunkčné padák a to, že sa ho vraj dobrodruh pokúsil otvoriť príliš neskoro na to, aby sa stihol plne roztvoriť rezervný padák, píše agentúra Reuters. Všetci Skydiver boli pritom členmi prestížneho World Teamu, ktorý združuje elitu tohto extrémneho športu z celkom dvadsiatich ôsmich krajín sveta.

Podľa hovorkyne tímu Gulcin Gilbertovej to bolo prvýkrát, čo sa pri pokuse tohto družstva o svetový rekord stala nehoda. Príprave venoval tím osemnásť mesiacov. Výsledkom akcie mali byť dve doskokové formácie o 222 aktéroch a skydiveri chceli pokoriť rekord z minulého roka, kedy zostavu na oblohe urobilo 110 Skydiverov.

Arizonská tragédie je už tretia smrťou skydivera v rozmedzí asi štyroch mesiacov. Vlani v decembri zomreli v Amerike pri pokuse o prekonanie svetového rekordu Briton Keiron O’Rourke a Bernd Schmehl, ktorí skákali v rámci dvestočlennej skupiny. Meno obete z World Teamu organizátori pokuse nezverejnili.