Policajt zastrelil v Atlante nahého dvojmetrového Afroameričana

320

K tragickému incidentu došlo počas pondelkového policajného zásahu v bytovom komplexe v okrese DeKalb.

Kritika od nadriadených

Polícia reagovala na telefonát obyvateľa, ktorý ju upozornil, že po objekte behá úplne nahý muž, ktorý sa „správa nepríčetne, klope na dvere a lezie po zemi“.
K osudnej konfrontácií došlo na parkovisku bytového komplexu, kde „podozrivý“ muž nereagoval na varovania a rozzúrený bežal v ústrety policajtovi, ktorý na neho následne dvakrát vystrelil.
Náčelník okresnej polície postup svojho kolegu kritizoval.
Zasahujúci príslušník mal podľa jeho slov predpokladať, že muž pravdepodobne trpel nejakou duševnou poruchou. Okolnosti prípadu preskúmajú z vyšetrovacieho úradu štátu Georgia.

Ďalšie prípady

Podľa agentúry Reuters ide o ďalší zo série medializovaných prípadov zabitia neozbrojených Američanov bielymi policajtmi. Najväčšiu pozornosť vzbudili vlaňajšie udalosti tohto druhu z New Yorku a z mesta Ferguson v štáte Missouri, ktoré vyvolali rozsiahle pobúrenie verejnosti.

Za rok 2014 bolo zabitých 60 policajtov v USA

Americké úrady v reakcii na tieto prípady začali skúmať primeranosť používania sily zo strany policajných zložiek, a to najmä voči príslušníkom menšín, nižších sociálnych vrstiev a psychicky chorým osobám.