Dňa 22. novembra prebehla veľká medzinárodná akcia koordinovaná Europolom. Polícia zatkla celkom 44 ľudí z desiatich krajín, ktorí sú podozriví zo zločinného zoskupenia, pašovania drog a prania špinavých peňazí. Europol zasahoval celkom v jedenástich krajinách. Sedem zatknutých je zo Slovenska a z Českej republiky deväť.

O akcii informoval Europol, ktorý uviedol, že deväť osôb bolo zatknutých v Českej republike, deväť vo Francúzsku, sedem na Slovensku a v Litve. V Lotyšsku potom zatkli 5 osôb. Kriminalisti zasahovali aj v Poľsku, Nórsku, Nemecku, Španielsku, USA a Maďarsku.

Počas akcie bolo zabavené veľké množstvo nelegálnych drog (marihuana, metamfetamín, kokaín, hašiš), peniaze, zbrane alebo drahé hodinky. Zatknutie podľa Europolu zrejme patrí k jednej z najnebezpečnejších zločineckých sietí v Európe, ktorá sa podieľala na pašovaní drog a praní špinavých peňazí.

Gang mal na pašovanie drog používať také metódy, vďaka ktorým sa mu darilo skryť sa pred zákonom. Podľa CNN Prima News má byť medzi zatknutými aj majiteľ firmy z Liberca. Ten sa mal podieľať práve na preprave drog. Zatknúť ho vraj prišla zásahovka do jeho vily a podľa susedov následne odťahovka zabavila aj luxusné auto. Zatknutý mal byť aj brat majiteľa firmy.

Europol prelomil šifrovanú komunikáciu mafiánov. Zadržal stovky ľudí vo viacerých krajinách EU

Europol dodal, že samotný rozsah pôsobenia organizácie je obrovský. Zrejme pôsobila dokonca na troch kontinentoch. Zásielky drog boli nájdené okrem iného v plavidlách a nákladných autách, často ukryté v sofistikovaných tajných priehradkách.

Europol: prevádzači vlani zarobili 6 miliárd, možno spolupracujú s teroristami