Pozor na podvodné rúška!

976

Chceme Vás v záujme zdravia, bezpečnosti a ochrany seba a svojho okolia varovať pred nebezpečným trendom predaja rúšok na Slovensku.

Bežné trojvrstvové jednorazové rúška totiž môžu na prvý pohľad vyzerať rovnako, mať rovnakú cenu pri nákupe, avšak ich bakteriálne filtračné vlastnosti sa môžu pohybovať až v rozmedzí od prakticky bezvýznamných 14% až po také ktoré Vám poskytnú reálnu ochranu až do 99%.

Kombináciou neznalosti bežného spotrebiteľa, nedbalosťou úradov a flexibilných možnostiach v zákonoch vzniká situácia ktorá umožňuje ponúkať tovar bez reálnej funkčnosti na našom trhu.

 Načo si dávať  pozor  

Nie je rúško ako rúško. Ako príklad Vám uvedieme 2 rúška zakúpené na Slovenskom trhu:

1 obrázok – Rúško bez filtračnej vrstvy, do stredu je vložený materiál rovnaký aký je na vnútornej strane rúška.

2 obrázok – Rúško s filtračnou vrstvou je rozoznateľne inej štruktúry nepriesvitnej podobnej papieru ktorá garantuje nejakú formu reálnej ochrany.

Obe tieto rúška sa dajú zakúpiť za rovnakú cenu, rúško na prvom obrázku má filtračnú úroveň do cca 14%, rúško na druhom 90%+. Na pohlaď ich kvôli sfarbeniu takmer nie je možné rozoznať.

Mnohé na Slovensko dovážane rúška nemajú žiaden platný EU certifikát, dokonca ani certifikát o zdravotnej nezávadnosti. Často sa udávajú rozporuplné informácie už len v samotných ponukách a informáciách na obaloch: častým príkladom je keď je na krabičke napísané non-medical, tzn že sa jedná o masky nemedické (nie zdravotnícke) a Slovenský predajca na nich nalepí štítok s označením normy EN14825 ktorá ale označuje len rúška medické, takéto rúška napríklad v tejto chvíli nájdete aj v jednom z našich najväčších obchodných reťazcoch B…a. U takýchto produktov si nemôžeme byť istý ani o hypoalergenite a zložení materiálu. A to sme sa ešte nedostali k ich filtračným vlastnostiam.

V druhom kole máme rúška ktoré ale aj napríklad certifikát o zdravotnej nezávadnosti majú a môžu byť vďaka nemu legálne predávané. To ale avšak absolútne nič nehovorí o ich funkčných mechanických filtračných vlastnostiach. Tieto rúška sa označujú ako nemedické a nevzťahujú sa na nich žiadne normy určujúce filtračné minimum ani kvalitu materiálu. Ich certifikát znamená len to že si ich môžete dať na tvár.

Filtračná vrstva v strede obsahuje štandardne pri hrúbke/váhe meltblown materiálu 25g/m2 filtračnú účinnosť od 90-99,99%. Táto hrúbka/váha materiálu je odporúčaná pri výrobe rúšok. Mnohé rúška aj keď obsahujú strednú filtračnú vrstvu používajú ľahšie a tenšie materiály (18g/m2) s výrazne nižšou bakteriálnou filtráciou, samozrejme za výrazne nižšie náklady pre výrobcu, tento aspekt sa dá aj keď len čiastočne otestovať jednoduchým spôsobom.
Odvážením sa dá orientačne zistiť akej hrúbky boli materiály použité. Väčšinou platí pravidlo, čím ťažšie tým lepšie.

Najbezpečnejším variantom je nakupovať od výrobcov s certifikáciou z EU vyrábajúcich z kvalitných materiálov ktoré prešli odbornými testami a analýzami, poskytujúc plnohodnotnú ochranu.

Pre nákup kvalitných rúšok odporúčame po vyhodnotení okolitých výrobcov osloviť napríklad Slovenského výrobcu firmu: JAS RE s.r.o s certifikáciou aj na rúška najvyššej triedy typu 2R. Odolné nie len proti baktériám ale aj nástreku tekutín pod vysokým tlakom. (krv, kašeľ, kýchnutie).

Pre viac informácii kontakt:
Richard Smolen
richard.smolen@jasre.sk
+421 905 969 252