Často sa tak stane, že sa vám mačka príde pochváliť a prinesie vám mŕtvu či zranenú myš. Čo v takej situácii robiť?
Ak mačka ulovila myš a rovno ju zabila, čo sa ale nestáva tak často, hlodavca jej vezmite a namiesto neho jej dajte maškrtu, ktorú nedostáva tak často. Mačka musí mať pocit, že za korisť, ktorú priniesla, získala korisť inú.
Keď mačka prinesie zranenú myš, skúste jej hlodavca odobrať a zabite ho, aby sa zbytočne netrápil a nemusel trpieť pri dlhej hre, ktorú s ním mačka hrá. Mačku aj v tomto prípade nezabudnite odmeniť.
Voľne žijúce hlodavce hostia celý rad parazitov, vonkajších i vnútorných, ktorí môžu presídliť aj na mačku či psa. V prípade vnútorných parazitov (škrkavky) fungujú aj ako medzihostitelia. To znamená, že parazit v ich tele „len čaká až okolo prejde hostiteľ„. Hlodavce prenášajú veľa parazitov, navyše sa môže stať, že vaša mačka zožerie myš, ktorá sa predtým otrávila jedom na hlodavce, a otrávi sa tiež.

Ako mačku chrániť?

Jedinou možnosťou, ako mačku chrániť sú pravidelne podávané anitiparazika. Mačky, ktoré sa buď pohybujú vonku, ale aj tých, ktorým ľudia dávajú surové mäso, by sa mali odčervovať najmenej raz za tri mesiace.