Protest spurných rančerov v Oregone končí, FBI obkľúčila posledných štyroch

645

Protest na začiatku januára rozpútalo zatknutie dvoch farmárov. Jedného z protestujúcich pred dvoma týždňami zastrelil policajt.

FBI v stredu popoludní obsadila barikády, ktoré rančeri za štyridsať dní postavili okolo obsadeného sídla správcov prírodnej rezervácie Malheur. Posledný traja muži a jednu ženu, ktorí sa zatiaľ strážcom zákona nevzdali, to rozzúrilo.

„Skončíte v pekle. Zabite ma! Skončite to,“ kričal na agentov podľa denníka The Washington Post účastník blokády David Fry. „Sme nevinní ľudia kempující vo verejnom objekte a vy nás idete zavraždiť,“ dodal.

Ozbrojenci po FBI žiadali vyjednávača. Dráma skončilo bez jediného výstrelu prísľubom, že sa polícii počas štvrtka vzdajú. Budovu by mali opustiť vo štvrtok ráno tamojšieho času, teda neskôr popoludní stredoeurópskeho času.

„Dosiahli sme bodu, kedy je potrebné začať akciu, ktorá čo najlepšie zaistí bezpečnosť zabarikádovaných, príslušníkov bezpečnostných zložiek na mieste aj ľudí z okresu Harney, ktorí na mieste žijú a pracujú,“ vyhlásil podľa televízie NBC Greg Bretzing, ktorý riadi oregonskú pobočku FBI. Zdôraznil, že si federálni agenti nikdy nepriali s rančermi stretnúť inak ako slovne.