Rasizmus v Zimbabwe

1070

aby rozhodujúci podiel vo svojich firmách prenechali miestnym černochom. Príkaz sa týka aj občanov Zimbabwe bielej pleti. Podľa úradov má nové opatrenia zabrániť „zaplaveniu“ ulíc čínskymi a nigérijskými obchodmi. Miestni občania tmavej pleti majú podľa nového prezidentovho nariadenia prevziať väčšinový podiel v zimbabwianskych firmách najneskôr k Novému roku. Podľa plánu úradníkov z Ministerstva pre posilňovanie postavenia pôvodných obyvateľov bude tou dobou najmenej 51 percent každej firmy pod kontrolou etnickej väčšiny. Počas lehoty, ktorú Mugabe koncom týždňa vyhlásil, sa všetci ostatní musia svojho vlastníctva dobrovoľne vzdať. Ak tak neurobí, postarajú sa o splnenie príkazu vládne agentúry. Informoval o tom tajomník ministerstva George Magosvongwe, ktorého citoval britský denník The Times.

Miestne černosi majú výhradné právo na širokú škálu živnosťou.

Beloch si v uliciach hlavného mesta Harare napríklad nemôže otvoriť kaderníctvo, sloboda podnikania neplatí ani na vidieku. Tam majú černosi výhradné právo na prevádzkovanie fariem a predaj mliečnych výrobkov. Štátne médiá nečakaný prezidentov príkaz zdôvodňujú tým, že je potrebné Zimbabwe ochrániť pred drobnými živnostníkmi z Číny a Nigérie. Ich obchodíky s lacným tovarom údajne „zaplavili“ celú krajinu vrátane tých najchudobnejších mestských štvrtí. Číňanov vláda obviňuje z predaja nekvalitných výrobkov, Nigérijčanov z častých podvodov. Ministerský tajomník Magosvongwe novinárom oznámil, že úrady sa teraz snažia “ nájsť pôvodných obyvateľov Zimbabwe, ktorí by vlastníctvo obchodíkov chceli prevziať „. Slovo “ pôvodný“ je pritom možné zameniť za „čierny“, pretože domorodí belosi sú z programu automaticky vyradení. Zabavenie majetku v prospech miestnych černochov nie je v Zimbabwe žiadnou novinkou. Od začiatku 21. storočia zhabala tamojšia vláda belochom pozemky, budovy a poľnohospodárske nástroje za 6 miliárd dolárov. Všetko prebiehalo v rámci „revolučného plánu presídľovania pôdy“ a režim prezidenta Mugabeho belochov odmietol za ukradnutý majetok odškodniť. To je podľa úradov úlohou britskej vlády, ktorá sa k preplatenie strát belochov zaviazala v rámci osamostatnenia niekdajšej britskej kolónie na konci sedemdesiatych rokov. S žiadnym odškodnením sa v Zimbabwe nepočíta ani pre tých, ktorí tento rok nútene opustia svoje firmy.

Robert Mugabe

Deväťdesiatosem ročný prezident stojí na čele krajiny už 34 rokov. Pred svojím nástupom do funkcie hlavy štátu bol predsedom vlády. Jeho politika je od začiatku založená na posilňovanie práv zimbabwianskych černochov na úkor bielych obyvateľov, ktorí v krajine žijú od čias britskej koloniálnej nadvlády. Jeho znárodňovania poľnohospodárskej pôdy patriacej belochom vyvolalo v krajine vážnu hospodársku krízu a uvrhlo Zimbabwe do hyperinflácia. V očiach miestnych černochov je však Mugabe hrdinským bojovníkom za ich práva.