Rusi sa zmocnili protiraketovej obrany na Kryme, Kyjev sťahuje lode

555

Podľa doterajších správ sa ruskí vojaci na hraniciach nesťahujú späť do kasární, ako sľúbil prezident Vladimir Putin.

Ukrajinské ministerstvo obrany sa zatiaľ k incidentu nevyjadrilo, podľa agentúry Interfax sa však Rusi zmocnili protiraketových batérií a snažia sa prinútiť ich obsluhu, aby s nimi spolupracovala.

Okrem obsadzovaní kľúčových objektov na Kryme neustáva ani aktivita ruských útvarov na západnej hranici s Ukrajinou, hoci Putin v utorok vyhlásil, že manévre už skončili. Situácia na hraniciach je však pokojná a k roztržkám nedochádza.

Aj tak velenie ukrajinskej pohraničnej služby podľa agentúry Unian presunulo dvanásť pohraničných hliadkových lodí z krymských prístavov do Odesy. Dôvodom bola obava o zdravie a životy námorníkov, vystavených tlaku proruských aktivistov a okupačných ruských jednotiek. Lode kotviace doteraz v Sevastopoľskom prístave a na Jalte by podľa hovorcu pohraničných vojsk mohli padnúť do rúk povstalcov.

Vzhľadom k nepriaznivým okolnostiam tiež Kyjev vyhlásil, že je pripravený poskytnúť Kryme širšiu autonómiu. Jeho obyvatelia však budú v referende hlasovať o priame pridružení k Ruskej federácii a centrálnu vládu neuznávajú.