Šéf nemeckých špiónov: Podcenili sme IS, hrozbou sú mladíci bez rodín

699

    „Mysleli sme si, že to riziko (odhalenie) je jednoducho príliš veľké. Medzitým už vieme, že čo sa týka IS, musíme sa toho dosť priučiť,“  uviedol šéf Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) pre denník Die Welt am Sonntag.

    Radikáli podľa šéfa BfV nemali potrebné vysielať svojich členov na strastiplnú cestu do Európu bok po boku ľudí utekajúcich pred vojnovými útrapami, ale napriek tomu tak urobili. „Hovorím tomu, show of force ‘(demonštrácia moci),“ povedal Maassen.

    Veľkým problémom je predovšetkým to, že platný cestovný pas pri príchode do Nemecka nepredložilo až 70 percent všetkých migrantov, uviedol Maassen. Zaregistrovaní tak boli len na základe vlastných údajov.

    „Starosť mi robí to, že my a naše partnerské tajne služby máme v databázach síce informácie o nebezpečných osobách, mohlo nám ale uniknúť, že sú u nás, pretože pricestovali pod falošnou identitou,“ povedal Maassen. Asi v Nemeckej kontrarozviedke zamestnávajú samich zelenáčov.

    Šéf kontrarozviedky v rozhovore tiež zopakoval svoje skoršie varovanie pred nebezpečenstvom teroristických útokov v Nemecku. „IS chce uskutočniť útoky proti Nemecku a nemeckým záujmom. Vo svojej propagande na to výslovne vyzýva. Nemecké mesta uvádzajú v súvislosti s ďalšími metropolami, ako je Paríž, Londýn či Brusel, „povedal s tým, že BfV považuje aktuálnu bezpečnostnú situáciu za“ veľmi vážnu“. Poznatky o konkrétnych plánoch na teroristický útok v Nemecku ale vraj nemá.