Senátor v Brne platí programátorov, ktorí menia nevinné hry v hazard

954

Je to pol roka, čo Brnenské zastupiteľstvo schválilo úplný zákaz hazardu. Automaty z mesta postupne zmiznú. Práve v Brne ale teraz pracuje tím programátorov, ktorý vedia premeniť každú hru pre počítač alebo mobil v lotériu o peniaze. Tri milióny do neho vložil boss hazardu a senátor Ivo Valenta, majiteľ uherskohradišťského holdingu Synot.

Hazardnému bossovi sa v poslednej dobe jeho biznis v Česku začal zadrhávať kvôli zakazovania video-lotériových terminálov (VLT) jednotlivými obcami. Miesto plechových debien by sa ale práve kvôli počinu tímu Gamblified, kde je Valenta jeden z investorov, mohol čoskoro hazard odohrávať v mobiloch a notebookoch.
A presedlať na hranie o skutočné peniaze vo svojich obľúbených hrách by mohli tí, ktorí doteraz hrali len pre zábavu.
„Pri automatoch stlačíte tlačidlo a dozviete sa výsledok. Tu stlačíte viac tlačidiel a dozviete sa výsledok. Princíp je rovnaký. Matematika ale úplne iná. Výsledok ovplyvňujú aj schopnosti hráča. Chceme ale, aby veľkú šancu uspieť mali aj hráči začínajúci,“ vysvetľuje princíp jeden zo zakladateľov spoločnosti Michal Paleček.

Kasíno na počítačových hrách vždy zarobí

V jednej z hier tak napríklad hráč čelí prívalu zombií. Keď sa mu ich podarí zlikvidovať, vypadávajú z nich peniaze. Kým v klasickom počítačovom svete sú to len virtuálne obrázky, v hre upravenej Gamblifiedom si takto hráč môže zarobiť stovky dolárov.
Však tiež rovnaké sumy vo svojich stávkach prehrať. Všetko majú mladí Brňania vypočítané tak, aby kasíno na počítačových hrách vždy zarobilo.
„Je to veľmi nebezpečný trend. Hazard v Česku bol dlhodobo zvyknutý na benevolentné podmienky nastavené štátom. Nové podmienky mu život zásadne komplikujú, a tak sa hľadajú nové zdroje peňazí,“ konštatoval odborník na hazard Martin Svoboda.
Paleček produkty Gamblifiedu vyhlasuje za menej nebezpečnú náhradu herných automatov pre ťažko závislých gamblerov.
Podľa neho je totiž napríklad obmedzené množstvo stávok za jeden deň. Zároveň ale dúfa, že k on-line hazardu privedie priaznivcov klasických počítačových hier.
Programátori už podľa jeho slov pracujú napríklad na hazardných prerábkach Flappy Chip, čo je klon populárnej mobilnej hry Flappy Bird. Majú dohodnuté aj celosvetovo známe tituly, o ktorých zatiaľ hovoriť nechcú.
Paleček ale pripúšťa, že práve kvôli hazardu sa u rady vývojárskych štúdií, ktorých hry chceli prerobiť, stretli s odmietnutím.

Zmeniť paragrafy by mala pripravovaná novela zákona

Kvôli predmetu podnikania ich odmietlo aj Juhomoravské inovačné centrum, ktoré pomáha začínajúcim firmám. Potom sa ale nápadu ujal Valenta. A Gamblified mohol začať pracovať aj na prerábke hry Dead Trigger, ktorú vyvinulo celosvetovo úspešné brnenské herné štúdio Madfinger Games.
Svoj zámer boss hazardu Valenta komentuje len všeobecne. Podľa neho Synot do technologických firiem už investoval zhruba 10 miliónov eur.
„Všetci sa od podobných firiem svojím spôsobom učíme a ja si najmä mladých ľudí, ktorí v tomto smere podnikajú a sú plní nápadov a elánu, veľmi vážim. Budúcnosť totiž patrí internetu, ktorý aj v oblasti počítačových hier začína hľadať nové smery a možnosti, a práve tu je jedna z nich. V tom nás nakoniec utvrdzuje aj záujem zahraničia o podobné aplikácie, „povedal Valenta.

A práve do USA či Veľkej Británie zatiaľ Gamblified cieli.

V Česku je pritom on-line hazard stále nelegálne a Paleček tvrdí, že zákaz obchádzať nechcú, aj keď to rad firiem robí. Zmeniť paragrafy by mala pripravovaná novela zákona, ktorej príprava sa ale preťahuje a vyzerá, že začne platiť možno až v roku 2017.
Len v USA však trh on-line hazardu činí v roku 2015 podľa prieskumu 40 miliárd dolárov. Podľa tvrdenia zakladateľov Gamblifiedu by sa nimi prerobené hry mohli objaviť napríklad aj v automatoch v Las Vegas, kde rokujú s firmou, ktorá prevádzkuje stroja v 70 percentách tamojších kasín.

Valenta dodá tisíce automatov do zadlženého Grécka

V Česku Valenta začal kroky k arbitráži proti republike. V spore ide o povolenie na prevádzkovanie videoloterijních terminálov, ktoré začalo ministerstvo financií rušiť po rozhodnutiach Ústavného súdu z rokov 2011 a 2013.
Zároveň Valenta oznámil, že dodá dvetisíc automatov do zadlženého Grécka. Medzitým ministerstvo financií ruší v Brne ďalší automaty a úradníci bojujú proti takzvaným kvízomatom. Ich prevádzkovatelia reguláciu hazardu obchádzali tým, že automaty vyhlasovali za vedomostná súťaž, a nie hazard.
„Všetko nasvedčuje tomu, že kvízomaty v Brne už skutočne závisia len na vedomostiach a neobsahujú prvok náhody vlastné automatom. V ďalších dňoch to chcem kontrolovať. V opačnom prípade určite nebude problém dosiahnuť ďalších miliónových pokút, aké už padli, „ uviedol námestník brnianskeho primátora Matěj Hollan (Žiť Brno).