Dobrý nápad: Seniori si sami sebe vyrábajú rakvy

1112

V novozélandskom meste Rotorua môžu seniori navštevovať nevšedný klub. Jeho hlavnou náplňou je výroba vlastných rakiev.

The Coffin Club založila v roku 2010 dnes Sedemdesiatšesťročná Katie Williams. Nápad vznikol už niekoľko rokov predtým, keď navštevovala univerzitu tretieho veku. Práve tam sa ostatným študentom zverila s myšlienkou klubu, ktorého členovia si budú môcť vyrábať svoje vlastné rakvy.

„Boh vie, prečo som si vtedy stúpla a prehovorila som o svojom nápade. Keď ale naše stretnutie skončilo, ostatní za mnou začali chodiť a rozprávali sa so mnou o tom. Došlo mi, že to nie je zase tak strašidelný nápad. Vlastne to veľmi dáva zmysel,“ spomína.

Každé stredajšie ráno sa teraz záujemcovia schádzajú v bývalom sklade a vyrábajú si rakvy. Je len na nich, aký štýl si pre svoju poslednú cestu zvolia. Kým jedni volia tradičnejšiu podobu, boli aj prípady, kedy si niekto rakvu polepil obrázkami Elvisa Presleyho či sa pri jej výrobe nechal inšpirovať dizajnom motoriek.

Členovia The Coffin Clubu sa nazývajú ako „výrobcovia kvalitného a finančne dostupného podzemného nábytku“. Súčasťou klubu sú aj pravidelné workshopy. Williams chce, aby sa smrť a s ňou spojený pohreb prestal brať ako tragická udalosť, ale naopak ako prirodzená súčasť života, ktorú si možno čo najviac spríjemniť.

„Váš život je pestrý a výrazný… A potom z neho máte odísť takto? Nuda! A toľko peňazí, ktoré pozostalí musia minúť za drevenú krabicu! V našom klube si ich preto vyrábame sami a šetríme peniaze.“

Jej prístup k umieraniu vychádza i z niekoľkoročnej praxe v hospicoch. „Videla som už toľko ľudí umierať. Ich pohreby ale nemali nič spoločného s energickými životmi, aké títo ľudia viedli. Nepovedali vám nič o tom, akí tí ľudia za svojho života boli. Že sa smiali, milovali. Som hlboko presvedčená o tom, že si ľudia zaslúžia ďaleko osobnejšiu rozlúčku.“

Jej myšlienku prebrali aj ďalší seniori z Nového Zélandu, ktorí si otvárajú svoje vlastné kluby.