Príbeh George Junga, najslávnejšieho amerického drogového bossa

4981

George Jung začínal ako bezvýznamný dealer marihuany. Po niekoľkých rokoch z neho bol drogový magnát a hlava drogového kartelu. Jeho príbeh je fascinujúci.

Tak ako mala Kolumbia Pabla Escobara, tak mali Spojené štáty George Junga. Jung dovážal do Ameriky ohromné ​​množstvo drog práve z Kolumbie a spolupracoval pri tom hlavne s Medelínským kartelom. Medzi rokmi 1979 a 1982 sa 80 percent drog do USA dostalo práve vďaka Jungovej organizácii.

Jung pritom začínal na ulici ako díler s trávou. Dokonca skončil v base, keď u neho našli 300 kíl marihuany. Lenže väzenie bolo to najlepšie, čo mohlo Junga stretnúť. Bola to pre neho doslova akadémie zločinu. Navyše tu stretol niekoho, kto zmenil navždy jeho život.

Tým niekým bol Carlos Lehdera, jeho nový spoluväzeň na cele a bývalý zlodej áut. A hľadal niekoho, kto by mu pomohol dovážať drogy z Kolumbie do štátov. Jung neváhal. Obaja navyše mali len nízke tresty a v base dlho nezostal. Spoločne našli dve naivné dievčatá – s kuframi, ktoré mali byť v Kolumbii naplnené kokaínom, a poslali ich cez hranicu. Ako vidíme na prípade českej „pašerácky Terezy“, o také dievčatá nie je núdza v žiadnej krajine a v žiadnej dobe.

Zatkli sexy pašeráčku heroinu, Češku Terezu.

Dievčatám sa darilo a s vrecúška plnými kokaínu sa opakovane vracali späť do Bostonu zo svojej cesty po Kolumbii. Biznis sa začal slušne rozbiehať. Navyše Medelínský kartel získal skvelého spojenca. Jung totiž najal aj pilotov, ktorí boli schopní lietať s malými lietadlami po celých Štátoch. Doteraz sa Medelin snažil prevážať drogy malými rýchlymi člnmi. Teraz ich mohol zhadzovať na dohodnuté miesto zo vzduchu. Jungovi piloti v tom boli skvelí a zhadzovali kokaín do bažín a púšť, kde potom náklad vyzdvihli ďalší Jungeovi ľudia. Film Kokaín (2001) sleduje cestu George Junga od 60. rokov cez jeho prvé styky so svetom drog na plážach v Kalifornii.

Kartel tiež prinútil Junga, aby ukončil partnerstvo s Lehdera. Jung netrpel žiadnym sentimentom a vôbec mu nevadilo byť sám hlavou celého podniku. Vďaka tomu sa dostal aj priamo k zdroju, k najmocnejšiemu mužovi drogového sveta – Pablom Escobara.

Bol to zdroj nevídaných príjmov, Jung občas doslova fyzicky sedel na hromadách bankoviek. Ako to už ale v živote býva, za všetko v živote sa platí. Aj za peniaze. Biznis s Escobar bol šialený, raz Escobar napríklad pozval Junga na obed a len tak pred jeho zrakmi zastrelil akéhosi človeka. A potom jedol, ako by sa nechumelilo. Horšie bolo, že Junga mala v hľadáčiku FBI. A tá ho odviedla priamo z jeho veľkolepej narodeninovej párty do väzenia. Jeden z jeho spolupracovníkov bol totiž tajným agentom protidrogovej jednotky DEA.

Jung si mohol pomôcť, ak by svedčil proti Lehderovi. To ale odmietol, pretože sa obával, že by tým na seba privolal Escóbarov hnev. Naopak Lehdera, ktorý bol tiež zatknutý, sa nijako nerozpakoval vyzradiť celú sieť pašerákov drog. Za to dostal Jung od Escobara súhlas, aby svedčil proti Lehderaovi. Jung tak dostal ešte relatívne nízky trest 20 rokov. Z väzenia bol prepustený v roku 2014. Po svojom prepustení povedal: „Život je rodeo a jediné, čo musíte, je udržať sa v sedle. A ja som teraz znovu v sedle.“

O jeho živote bol natočený vynikajúci film s názvom Kokaín s Johnny Deppom v hlavnej úlohe.