Sériový vrah Josef Kott (64) sa na Krajskom súde v Plzni domáha obnovy procesu. Snaží sa znevierohodniť výpovede komplica Michaela Kutílka (†66). Počas 26 hodín zavraždili v roku 1990 štyroch náhodne vytipovaných ľudí vrátane dvoch mladých dievčat (†16). Piaty, vodič kamiónu, útok prežil, má ale doživotné následky.

Kott sa na rozdiel od Kutílka k vraždám nikdy nepriznal. Na súde povedal, že je vo väzení už 31 rokov za niečo, čo nikdy neurobil. „Odsúdený som bol len na základe výpovede recidivistu Kutílka, ktorý vtedy mal bohatší trestný register ako ja,“ povedal Kott. Teraz chce obnovu procesu, oháňa sa svedectvom synovca Pavla Kotta (45.)Ten, ako chlapec, údajne začul Kottov rozhovor s Kutílkom v čase medzi spáchanými vraždami.

„Keď som mala 14 rokov, bol som svedkom rozhovoru strýka (Josefa Kotta) s pre mňa vtedy neznámym mužom – Kutílkom. Ten mal na sebe uniformu policajta. Hádali sa. Strýko mu hovoril, že to pos*al, že išli urobiť peniaze, ale nie toto,“ líčil na súde Pavel Kott.

 Prinútený  otcom? 

Tvrdil, že jeho strýko Jozef vtedy Kutílkovi povedal, že s ním nikam nepôjde. „On ale na strýka namieril pištoľ a hrozil mu, že keď to neurobí, tak mu obráti život naruby. Potom obaja nasadli do auta a odišli,“ dodal Pavel Kott.

On sám má v registri trestov osem záznamov z ČSR a šesťkrát bol tiež odsúdený v Nemecku. To, čo teraz na súde vypovedal, opísal v liste už v čase konania procesu v 90. rokoch. Lenže jeho otec ho vtedy vraj prinútil povedať, že si všetko vymyslel.

10 obrázkov, ktoré namaľovali sérioví vrahovia

 26 vražedných  hodín 

Kutílek a Kott zavraždili počas 26 hodín v roku 1990 štyroch ľudí. Najskôr zastrelili 2. mája nočného strážcu vo vrátnici stavebného podniku v Nýřanoch na severe Plzeňska a vzali mu zbraň. Kutílek bol vtedy oblečený v uniforme príslušníka verejnej bezpečnosti. Ešte tej istej noci potom cestou do Prahy vzali do vozidla Tatra 613 dve stopárky (obe †16) z Berouna.

Najväčší československý sériový vrah zomiera? Ondrej Rigo zabil 8 žien a jedno bábätko! 

V lese pri Zbirohu na Rokycansku obe ubodali nožom, celkom im zasadili osemdesiat rán. Ďalšou ich obeťou bol nasledujúci deň vodič taxíka v Prahe. Toho v aute strelili do zátylku a zobrali mu peniaze.

Potom pri návrate do Plzne skoro ráno zastavili pri Kareze vodiča anglického kamiónu. Z bezprostrednej blízkosti ho strelili do hlavy. Vodič útok zázrakom prežil, zostali mu ale trvalé následky. Kutílka a Kotta identifikoval, polícia potom oboch vrahov za niekoľko dní chytila.

Yorkshirský rozparovač Peter Sutcliffe, patril medzi sériových vrahov, ktorým prialo šťastie.

 Sérioví  vrahovia 

V roku 1995 súd právoplatne poslal Kutílka a Kotta za štyri vraždy a jeden pokus vraždy do väzenia na doživotie. Kutílek zomrel vo väznici v roku 2017 vo veku 66 rokov.

Obaja sú označovaní ako prví sérioví vrahovia v ponovembrovej histórii ČR. Kutílek sa k vraždám priznal, Kott tak nikdy neurobil. Sudkyňa žiadosť o obnovu konania odročila na začiatok marca.